2019 ilk yarısında Bitcoin Lightning Network kullanımı iki katına çıktı

Bitcoin Lightning Network kullanım oranı 2019 ilk 6 ayında iki katına çıktı. Bu zaman zarfında düğüm sayısı %105 artan ağın kullanım kapasite oranları da ikiye katlandı.

Bitcoin Lightning Network kullanım oranı artıyor

Kripto para sektörüne dair yayınladığı istatistiklerle ön plana çıkan Coin Gecko sitesinin verilerine göre Lightning Network (LN) ağı güçlenmeye devam ediyor. 1 Ocak ile 30 Haziran arası dönemi kapsayan ilk 6 ay içinde ağın kapasitesi %105 arttı.

Bu zaman zarfında, aktif düğüm sayısı 2298’den 4576’ya çıktı. BTC fiyatı açısından 2019’un ilk yarısı iki farklı dinamiğe ev sahipliği yaptı. 1 Ocak’la 31 Mart arası son derece sakin geçti. Bu dönemin aksine 1 Nisan’la başlayan ikinci çeyrek Bitcoin’in atılım yaptığı dönem oldu. Fiyat, 2 Nisan tarihli 1100 dolarlık yükseliş hareketi sayesinde yeni bir boğa döngüsünün başlangıç düdüğünü çalmış oldu.

Aşağıdaki analiz yapıldığında tarihler henüz 5 Nisan’dı ve Bitcoin 5.500 dolar bile değildi. Bildiğiniz gibi Bitcoin Haziran ayı sonunda 13.800 dolardan geri döndü:

Yazı yayına hazırlanırken Bitcoin 24 saat içinde %8.13 yükseliş sergileyerek 11.719 dolara yükselmişti. Bitcoin Lightning Network’un işlerlik kazanmasında ikinci çeyrekle başlayan yükseliş hareketinin çok büyük katkısı var.

Lightning Network, hali hazırda hem Bitcoin hem de Litecoin’de aktif olan bir sistem. Bu sistem ölçeklenme sorununa binaen geliştirildi. LN sayesinde işlemler ana ağın dışında gerçekleştirilir. Hızlıca yapılan işlemler sonrası ağa geri bildirim yapılarak onay alınır. Yani önce işlem sonra onay mantığına dayalı sistemin, Bitcoin’deki ölçeklenme sorununa çözüm getirmesi bekleniyor.

LN ağının esas üstünlüğü işlemlerin anlık diyebileceğimiz bir zaman zarfında gerçekleşiyor oluşu. Bunun yanında ağ üzerinde meydana gelen onay mekanizmasına göre çok daha ucuz kesinti ücretleri ödeniyor.

Bitcoin yeni boğa döngüsüne girdiği Nisan ayından bu yana LN ağının kullanım oranının artmasında sosyal medyanın da büyük tolü var. Bitcoin Torch (Bitcoin meşalesi) projesi ile başta Twitter CEO’su Jack Dorseydahil bir çok ünlü isim Bitcoin’in reklam yüzü oldu. Blockchain teknolojisinin ve Bitcoin’in getirilerinin geniş kitlelere ulaştırılmasına öncülük ettiler.

Kaynak: koinmedya

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz