ABD Bitcoin Konferansı: BTC’ye desteğimizi kesiyoruz

Yüksek ücretli yavaş işlemleri ile Bitcoin şuan için iyi bir ödeme aracı olarak görülmüyor. Ayrıca birçok kripto para uzmanı, Bitcoin’in ödeme aracı olarak uygunluğundan kuşku duyduklarını dile getiriyor.  Bunu son olarak ABD Bitcoin Konferansı organizatörleri yaptıkları duyuru ile gündeme taşıdı.

18-19 Ocak’ta Miami’de gerçekleşecek olan ve Dünya’nın bir çok yerinden önemli yatırımcı ve geliştiricilerin baraberinde birçok kullanıcının gözdesi olan ve yakından takip edilen ABD Bitcoin Konferansı’nın biletleri bugüne dek Bitcoin ile satılmaktaydı. Fakat organizatörlerden Moe Levin, web sayfalarından yaptıkları açıklamada, Bitcoin’e karşı birçok eleştiri ile beraber bilet ödeme sistemi olarak kullanmayı bıraktıklarını açıladı. Açıklamada aynı zamanda diğer kripto paraların işlem hızından, basitliğinde ve işlem ücretinin ucuzluğundan da bahsedildi.

Birçok kişinin ironik bulduğu kısım ise bu açıklamanın, ismi “Bitcoin Konferansı” olan bir yerden gelmiş olması. Birçok internet sitesinde alay konusu olan olayla ilgili organizatör Moe Levin, Bitcoin’in bir Fork’u olan Bitcoin Cash’i (BCH) artık ödeme yöntemi olarak kabul ettiklerini söyledi. 0,03 dolar olan işlem ücreti ile Bitcoin Cash, gelecekte Bitcoin yerine yaygın kullanıma ulaşacağı, uzmanlarca yapılan açıklamalardan.

Bir işlem için 16 dolarlık ücret

Beklenmedik bir şekilde 2016 yılından itibaren başlayan Bitcoin popülaritesi, Bitcoin ağında inanılmaz bir yoğunluğa ulaştı. Saniyede en fazla 7 işlem onaylayabilen Bitcoin ağı aynı zamanda birikmiş birçok işleme de sahip. Bilindiği kadarıyla 0 dolar işlem ücreti (fee) verilerek yapılmak istenen bir Bitcoin işlemi şuan 6-7 ayda tamamlanabiliyor. Bununla sınırlı kalmayan sorunlara bir başka eleştiri ise 16 dolarlık ortalama işlem ücreti. 16 dolarlık bir işlem ücreti verilse dahi saatleri ve hatta sistemin yoğun olduğu zamanlar günleri bulan aktarımlar birçok kullanıcının canını sıkıyor.

ABD Bitcoin Konfersansı tarafından yapılan bu hareketin kripto para ve ödeme sistemleri dünyasında ses getirmesi ayrıca bir değişime imza atması bekleniyor. Bitcoin’e karşı bir “rahatlama” güncellemesi olarak yayınlanan Bitcoin Cash’in adını ilerde daha çok duyacağız gibi görünüyor.

Kaynak: heise.debitcoinfees.earn.com

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz