Avrupa Bankaları Açıkladı: “Bitcoin, Nakitsiz Ekonomiye Çözüm Değil”

13 Mart’ta yayınlanan bir bildiride, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Uluslararası Ödemeler Bankası’ndan (BIS) yöneticiler, Bitcoin‘in “nakitsiz ekonominin cevabı olmadığını” söylediler.

Rapora ek olarak Benoît Cœuré ve Jacqueline Loh da bir takım eklemelerde bulundular. Benoît , ECB’nin ve Uluslararası Yerleşimler Bankası’nın (BIS) Ödemeler ve Piyasa Altyapıları Komitesi‘nin bir yönetim kurulu üyeliğini sürdürmekte ve Jacqueline Loh, BIS Piyasalar Komitesi‘nin başkanlığını yapmaktadır.

Oluşturulan BIS raporunda, bankaların havale seçenklerini iyileştirmelerinin bir gereklilik olduğu vurgulanırken, Cœuré ve Loh da Merkez Bankası Dijital Para birimlerine (CBDC) başvurunun zorunluğunun olmaması gerektiği ekledi.

Cœuré ve Loh, Bitcoin’i havale piyasasında artan tüketici teklifleri ile karşılanacak bir “meydan okuma” olarak nitelendirdiler ve “Birçok faylarına rağmen Bitcoin, mevcut sistemimizin eski bir başarısızlığına dikkat çekiyor: Sınır ötesi perakende ödemeleri… Bu ödeme kanalları alışılmışa kıyasla genellikle çok daha yavaş, daha az şeffaf ve daha ucuzdur. İyileştirmeler, oluşan Bitcoin tehdidine karşı yükselmenin en iyi yoludur.” şeklinde açıklamada bulundular.

Hem BIS raporu hem de Cœuré ve Loh’un yorumları kripto para birimi düzenlemesi konusuyla doğrudan bağlantılı bulunuyor. Cœuré, konunun gelecekte uluslararası toplum için “yüksek odak noktası” olmasını öngörüyor.

ECB Denetleme Kurulu Başkanı Daniele Nouy, Şubat ayında yaptığı açıklamada, ​​yönetmeliğin, yapılacaklar listesinde yüksek bir öncelik taşımadığını söyledi.

Avrupa Komisyonu‘nun, Şubat ayında özel bir Blockchain Gözlemevi‘ni tanıtıyor olması ve geçen hafta daha fazla teknoloji ve fintech için düzenleyici planlarını daha geniş bir şekilde özetlemesi, Blockchain’in, 2018 yılında AB desteği için büyük bir çıkış noktası olmaya devam ettiğine işaret ediyor.

Kaynak: cointelegraph.com