Batı Virginia Seçimlerde Blockchain’li Oylama Uygulamasını Deneyecek

8 Mayıs’ta Batı Virginia‘da gerçekleşecek senato seçimlerinde Blockchain teknolojisi sayesinde askerlerin güven içinde oy kullanması hedefleniyor.

Batı Virginia Dışişleri Bakanı Mac Warner‘ın yaptığı açıklamada, pilot uygulamanın 8 Mayıs senato seçimlerinde, Batı Virginia’daki Harrison ve Monongalia ilçelerinde görevlendirilecek askeri personel üzerinde deneneceği ifade edildi.


Uygulamanın, görevi başında olduğu için oy veremeyen kişilerin oylarını kullanmaları için daha güvenli ve anonim bir yöntem sunduğu iddia ediliyor. Pilot projenin teknolojik desteğinin Voatz tarafından sağlanması planlanıyor. Online perakende devi olan Overstock.com’un yan kuruluşu olan Medici Ventures ise söz konusu oylama teknolojisinin start-up’ı için 2.2 milyon dolarlık bir destekte bulunacak.

Warner’ın ifadelerine göre projenin, seçmenlerin ordudaki mevcut eski sistem yüzünden karşılaştığı teknolojik engellerin bir sonucu olarak ortaya çıktığı belirtiliyor. Yapılan açıklamada, “Daha önce yurt dışındaki seçmen askerlere sunulan oy sistemleri anonimleştirmeyi beceremedi. Birçok seçmen asker, oy pusulalarının postayla veya faksla zamanında ulaşamamasından endişe duyuyorlardı veya sayılmayacaklarını düşünüyorlardı. Planlanan yeni mobil oylama sistemi bu endişeleri bitirecek.” ifadeleri yer aldı.

Warner projenin başarılı olduğu kanıtlanırsa, Kasım 2018 genel seçimlerinde eyaletin 55 ilçesinde bu sistemi uygulamayı planladığını belirtti.

Bu proje, farklı hükumet hizmetlerinde Blockchain teknolojisini kullanma yollarını araştırmak için özel çalışma grubu kurmayı amaçlayan Batı Virginia Temsilciler Meclisi’nin, bu konudaki yasama çabaları ile de aynı eksende birleşiyor.

Kaynak: coindesk.com