Bitcoin nedir?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin yeni bir ödeme sistemini bizlere sunan bir konsensus ağı ve tamamen Dijital bir paradır. Sahibi ve merkezi bir otoritesi bulunmayan ve gücünü kullanıcılarından alan ilk eşler arası ödeme yöntemidir. Bir kullanıcının persfektifinden bakacak olursak Bitcoin normal parayla internetten alışveriş yapmaya benzer. Bitcoin ayrıca en çok öne çıkan üçlü kayıt usülü muhasebe sistemi sayılır.

Bitcoin’i kim yarattı?

Bitcoin, ilk olarak 1998 yılında Wei Dai tarafından “cypherpunks” e-posta listesinde, merkezi bir sistem yerine kriptografi kullanılarak yaratılan ve işletilen para fikri olarak ortaya atılmıştır. İlk Bitcoin tanımı ve konsepti 2009’da kriptografi e-posta listesinde Satoshi Nakamoto tarafından basılmıştır. Satoshi 2010’un sonuna doğru kendisi hakkında pek bilgi vermeden projeden ayrıldı. Bu zamandan beri camia birçok geliştiricinin Bitcoin’le çalışmasıyla büyümüştür.

Satoshi’nin çok tanınmıyor olması sık sık haksız endişelere yol açtı ve bunların çoğu Bitcoin’in açık-kaynak doğasının yanlış anlaşılmasıyla ilgiliydi. Bitcoin protokolü ve yazılımı açıkça yayımlanır ve dünyadaki herhangi bir geliştirici kodu gözden geçirebilir veya Bitcoin yazılımının kendi değiştirilmiş versiyonunu yayımlayabilir. Aynı şimdiki geliştiriciler gibi, Satoshi’nin etkisi yaptığı değişimlerin başkaları tarafından kabul edilmesine bağlıydı ve bu nedenle Bitcoin’i kontrol eden o değildi. Dolayısıyla Bitcoin’i yaratanın kim olduğu günümüzde ancak kağıdı kimin bulduğu kadar önemlidir.

Bitcoin ağını kimler kontrol ediyor?

Kimsenin e-posta teknolojisine sahip olmadığı gibi kimse de Bitcoin ağına sahip değildir. Bitcoin dünyadaki tüm Bitcoin kullanıcıları tarafından kontrol edilir. Geliştiriciler yazılıma eklemeler yapsalar da Bitcoin protokolünü zorla değiştiremezler çünkü tüm kullanıcılar hangi yazılımı ve versiyonu kullanacaklarını seçmekte özgürdürler. Birbirleriyle uyumlu kalmak için tüm kullanıcıların aynı kurallara uyan yazılım kullanmaları gerekir. Bitcoin yalnızca tüm kullanıcıların fikir birliği olursa çalışabilir. Bu yüzden tüm kullanıcılar ve geliştiriciler fikir birliğine uyar.

Bitcoin nasıl çalışır?

Bir kullanıcının gözünden bakacak olursak, Bitcoin, kişiye özel bir Bitcoin cüzdanı veren ve bu cüzdan ile kullanıcılar arasından bitcoin alıp, yollamaya yarayan bir uygulamadan ya da bilgisayar programından farklı değildir. Bir çok kişi Bitcoin’i bu şekilde biliyor.

Kamera arkasında, Bitcoin ağı “blok zinciri” adı verilen bir ana hesap defterini paylaşır. Bu defter yapılan tüm işlemleri kapsar ve kullanıcının bilgisayarının bir işlemin geçerliliğini doğrulamasına izin verir. Her işlemin gerçekliği gönderen adrese karşılık gelen sanal imzalarla korunur ve tüm kullanıcıların kendi Bitcoin adreslerinden bitcoin gönderebilmelerine izin verir. Ayrıca, herkes özel donanımların işlem gücü yardımıyla işlemlerin işlenmesine yardımcı olabilir ve karşılığında bitcoin şeklinde bir ödül alabilir. Buna genelde “madencilik” denir. Bitcoin hakkında daha fazla öğrenmek için ilgili sayfayı ve ilk belgeyi okuyabilirsiniz.

Normal para birimlerinden farklı kılan nedir?

Bitcoin şeyleri elektronik olarak satın almak için kullanılabilir. Bu anlamda, geleneksel olarak dolar, euro ya da yen gibi dijital olarak da işlem görüyor.

Bununla birlikte, bitkinin en önemli karakteristiği ve konjonktürden farklı kılan şey, merkeziyetçiliğin olmamasıdır . Bitkoz ağını kontrol eden tek bir kurum yoktur. Bu, bazı insanları rahatlatır, çünkü büyük bir bankanın paralarını kontrol edemediği anlamına gelir.

Özellikleri nelerdir?

Bitcoin’in hükümet destekli para birimlerinden ayrı tutan önemli özellikleri vardır.

1. Merkezi değil

Bit eşin ağı bir merkezi otorite tarafından kontrol edilmemektedir. Madenlerden atılan ve işlemler yapan her makine, ağın bir bölümünü oluşturuyor ve makinalar birlikte çalışıyor. Bu, teoride, merkezi bir Avrupa Birliği’nin 2013 başlarında Kıbrıs’ta yapmaya karar verdiği gibi, merkezi bir otoritenin para politikasıyla yumruklayamayacağı ve bir erimeye neden olmadığı anlamına geliyor – ya da basitçe insanların acayip sıkıntılarını onlardan uzaklaştırmaya karar verdiği anlamına geliyor . Ve eğer bazıları Şebeke bir kısmı nedense çevrimdışı, para akıyor.

2. Kurulumu kolaydır

Konvansiyonel bankalar basitçe bir banka hesabı açtırmak için çemberlere atlamanıza izin verir. Ödeme için tüccar hesapları oluşturmak, bürokrasi tarafından kuşatılmış bir başka Kafkaesk görevidir. Bununla birlikte, saniyeler içinde bir bit arkadaşı adresi ayarlayabilir, hiçbir soru sormaz ve hiçbir ücret ödemezsiniz.

3. Anonimdir

Bir çeşit. Kullanıcılar birden fazla bit arkadaşı adresi tutabilir ve adlara, adreslere veya kişisel olarak tanımlayıcı diğer bilgilere bağlı değildir. Ancak…

4. Tamamen şeffaftır

… bitcoin, şimdiye kadar ağda meydana gelen her işlemin detaylarını, blokçü adı adı verilen, genel muhasebenin büyük bir versiyonunda saklar . Blokçalar herkese söylüyor.

Herkese açık bir bitmiş posta adresiniz varsa, bu sayıda birkaç bit hızlı posta kutusunun depolandığını herkes söyleyebilir. Sadece senin olduğunu bilmiyorlar.

Aynı bit eşliğinde sürekli olarak adres kullanmamak ve çok sayıda bit eşleşmeyi tek bir adrese aktarmamak gibi insanların etkinliklerini bit eşin ağında daha opak hale getirmek için alabilecekleri önlemler vardır.

5. İşlem ücretleri düşüktür

Bankanız, uluslararası transferler için £ 10 ücret talep edebilir. Bitcoin yapmaz. “İşlem ücretleri bugünlerde biraz artmış bulunuyor fakat yinede uluslar arası para banka transferlerinden daha uygundur”

6. Hızlıdır

Her yere para gönderebilirsiniz ve bit eşin ağında ödeme işlemi yapılır gelmez dakika sonra gelir.

Bitcoin’in avantajları nelerdir?

  • Ödeme özgürlüğü – Dünyanın her yerinde, her zaman, anında herhangi bir miktar para gönderip almak mümkündür. Banka tatilleri yok. Sınırlar yok. Zorunlu limitler yok. Bitcoin kullanıcılarına paralarını tam kontrol etme imkanı sunar.
  • Çok düşük ücretler – Bitcoin ödemeleri şu anda ya hiç bir ödeme yapılmadan ya da çok düşük bir ücretle gerçekleşmektedir. Kullanıcılar işlemlere bu ücretleri ekleyerek, ağ tarafından işlem onay hızını arttırarak öncelik sağlayabilirler. Ek olarak, o an gerçekleşen işlemlere yardım eden bir mağaza işlemcileri vardır. Bitcoinleri yasal para birimine çevirir ve bu gelirleri doğrudan mağazanın banka hesabı günlüğünde biriktirir. Bitcoin bütün bu servisleri ile PayPal ya da kredi kartları ağlarından çok daha düşük işlem ücreti önerebiliyor.
  • Mağazalar için daha az risk – Bitcoin işlemleri güvenlidir, geri alınamazlar, ve müşterilerin kişisel veya gizli bilgilerini içermezler. Bu mağazaların dolandırıcılıktan ve benzeri sebeplerden para kaybetmelerini önler, ve PCI uyumuna gerek yoktur. Tüccarlar kolayca kredi kartlarının olmadığı veya dolandırıcılığın fazlaca yaygın olduğu yeni marketlere açılabilirler. Nihai getirisi ise düşük ücret, büyük market, ve çok az idari maliyettir.
  • Güvenlik ve kontrol – Bitcoin kullanıcıları işlemleri üzerinde tam kontrole sahiptir; diğer ödeme yöntemlerinde başınıza gelebilecek istenmeyen ya da habersiz ödemelerin mağaza tarafından alınabilmesini imkansız kılar. Bitcoin ödemeleri yapılacak işlemlere kendi kimlik bilgilerinizi göstermeden de yapılabilir. Bu kimlik hırsızlığına karşı güçlü bir önlemdir. Bitcoin kullanıcıları ayrıca bitcoinlerini şifreleyerek ya da yedekleyerek koruyabilirler.
  • Şeffaf ve tarafsız – Bitcoin para kaynağını ilgilendiren tüm bilgiler hazır halde blok zincirinde isteyen herkesin doğrulaması ve kullanmasına hazırdır. Hiç bir kuruluş veya şahıs Bitcoin protokolünü kontrol veya manipüle edemez çünkü şifresel olarak güvenlidir. Bu Bitcoin’in özünün tamamen tarafsız, saydam ve öngörülebilir olmasına yol açar.

Bitcoin’in dezavantajları nelerdir?

  • Kabul Edilme Oranı – Bir çok kişi hala Bitcoin’den habersiz. Her gün bir çok işletme bitcoin kullanmaya başlıyor ve avantajlarından yararlanıyor. Fakat bu liste hala çok kısa ve ağ etkisi ile faydalarının artması için uzamak zorunda.
  • Dalgalanma – Tedavüldeki bitcoin’lerin toplam değeri ve Bitcoin kullanan işletmelerin sayısı hala düşük. Bu yüzden, nisbeten daha küçük olaylar, ticaretler veya işletme faaliyetleri ciddi ölçüde fiyatı etkiliyor. Teoride, Bitcoin piyasaları ve teknolojisi olgunlaştıkça bu fiyatlarda görülen bu dalgalanma azalacaktır. Dünya daha önce hiç böyle kurmaca bir para birimi görmedi, bu yüzden nasıl ilerleyeceğini hayal etmek gerçekten çok zor (ve heyecan verici).
  • Devam eden geliştirmeler – Bitcoin yazılımı hala beta sürümündedir ve bir çok tamamlanmamış özelliği geliştiriliyor. Yeni araçlar, özellikler ve servisler bir çok kişi tarafından kullanılması ve daha güvenli bir Bitcoin için geliştirilmeye devam ediliyor. Bunlardan bazıları şimdilik herkese uygun değil. Bir çok Bitcoin işletmesi hala çok yeni ve sigorta sunamıyorlar. Bitcoin gelişmekte olan bir yazılım diyebiliriz.

Bitcoin nasıl alınır satılır?

Bitcoin nasıl alınır ve nasıl satılır merak ediyorsanız Bitcoin nasıl alınır satılır başlıklı haberimize göz atabilirsiniz.

Kaynak: bitcoin.org

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz