Bitmain Amerika’da Madencilik Çalışmalarına Devam Ediyor

Çin’in kripto madenciliği devi Bitmain, Washington eyaletinde madencilik tesisleri kurmak için bir adım daha atıyor.

Walla Walla’nın ekonomik kalkınma ajansı The Port of Walla Walla‘da, Bitmain’in yeni kripto para madenciliği tesisini inşa etmesine izin verecek bir arazi kiralama ve satın alma prosedürü oy birliğiyle onaylandı. Şirketin iştiraki olan Ant Creek, bir yıl sonra satın alma opsiyonu ile 10 dönüm arazi kiralayabilecek. Ancak ek bir 30 dönümlük satın alma opsiyonu anlaşmadan kaldırıldı.

Union Bulletin haberine göre, Ant Creek’in anlaşma tamamlama şartlarını kabul etmesi gerekiyor. Eğer Ant Creek anlaşma şartlarını kabul ederse, aylık yaklaşık olarak 4.700 dolar kira bedeli ödeyecek.

Bitmain, söz konusu şirketi henüz bir iştiraki olarak kabul etmedi. Ancak kamuya açık şirket kayıt bilgilerinde, Ant Creek’in tek yöneticisi Bitmain CEO’su Jihan Wu olarak görünüyor.
Union Bulletin’e göre, şirketin müdürü Jeff Stearns, görüşme sırasında Ant Creek’i hem bir Blockchain şirketi hem de iki farklı CEO tarafından yönetilen bir yapay zeka şirketi olarak nitelendirdi. Aynı şekilde Bitmain’in ismini geçirmeden de şirketin en büyük küresel kripto madencilik ekipmanı üreticisi olduğunu vurguladı.

Walla Walla sakinleri, şirketin Kuzey Amerika’daki en ucuz elektrik oranlarına sahip olan topluluktan çıkacak enerji miktarı konusunda endişelerini dile getirdi.

Yerel elektrik görevlisi Robb Lincoln konuya yönelik “Bu, elektriği ayıklamakta ve sahibi için hiçbir şey bırakmadan servet yaratmakta.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Halk içinden başka bir üye ise kripto para birimini daha genel olarak “Kripto paralar, meşru işlerde kullanılmıyor. İki şey için kullanılıyor: yasalardan ve spekülasyonlardan saklanmak istendiğinde.” sözleriyle eleştirdi.

Kripto madencilik şirketleri, enerji kaynağı fazlalığı ve ucuz fiyatlar amacıyla çeşitli bölgelere akın ediyor. Ancak şirketler yerel halkın giderek artan direnişi ile daha fazla karşı karşıya kalıyor.

Washington eyaletinde başka yerlerde yetkililer, toplumun elektrik şebekesi üzerindeki etkilerini değerlendirmek için yeni kripto madenciliği çalışmaları konusunda bir moratoryum açıkladı. Mason ilçe yetkilileri de Washington’un Chelan ilçesine yeni maden işletmelerinin gelişini geçici olarak durdurmaya karar verdi.

Benzer şekilde, Kanada’daki Quebec eyaleti hükumeti kısa bir süre önce Hydro-Quebec’in altyapı hizmet uygulamalarını, madencilik şirketlerinden gelen aşırı talepten dolayı durdurma talimatı verdi.

Kaynak: coindesk.com