Coinsecure Çalınan Bitcoin’leri Bulanlara Ödül Verecek

Hindistan kripto para borsası Coinsecure, çalınan Bitcoin’lerini geri almalarına yardımcı olan kişilere karşılığında Bitcoin’lerinin yüzde 10’u kadar bir ödül vereceğini açıkladı. Borsa, bu olayın içerideki kişilerden kaynaklandığını iddia ediyor. Hatta Coinsecure’nin baş güvenlik görevlisinin paraların çalınmasında rol oynadığından şüpheleniliyor.

Yüzde 10’luk Ödül

Coinsecure yaptığı bir basın açıklamasında, 20 milyon rupi (yaklaşık 306.722 dolar) değerindeki ödülü kayıp Bitcoin’lerin geri alınmasına yardımcı olan kişilere vereceğini duyurdu.

Coinsecure 8 Nisan tarihinde yaklaşık 3.067.220 dolar değerinde 438.31859715 Bitcoin çalındığını doğruladı. Kripto paraların çevrimdışı bir cüzdanı kullanan kullanıcı fonlarından çalındığı biliniyor. Borsa yaklaşık 2 milyon kullanıcıya sahipken, Hindistan’daki en büyük kripto para hırsızlığı olarak rapor edilen söz konusu olayda yaklaşık 11.000 müşterinin etkilendiğinden bahsediliyor. Olayın ardından borsada daha sonra tüm mevduat ve para çekme işlemleri durduruldu.

Şirket tarafından konuya yönelik yapılan açıklamada “Bitcoin topluluğundan veya tüm kullanıcılarımızdan, hackerı tanımlamamız veya fonları kurtarmamız için gerekli herhangi bir bilgi vermesi konusunda yardım istiyoruz. Yardım sonucunda topluluğa geri kazanılan Bitcoin’lerin yüzde 10’unu ödül olarak vermekten mutluluk duyuyoruz.” ifadeleri yer alıyor.

Coinler Nerede ?

Coinsecure, çalıntı Bitcoin’lerin transfer edildiği adresi 1BaEJquitskdXcTj53Uy6PuUtJ5a8ETWpA olarak belirledi. Bu adreste 973 işlem yapıldığı ve son bakiyenin 139.42094629 Bitcoin olduğu da biliniyor. Çalınan kripto paralar, hackerların cüzdanına iki gün boyunca küçük dilimler halinde aktarılmış ve daha sonra da birden fazla adrese gönderilmiş.

Coinsecure, hırsızlığın içerideki kişilerden kaynaklandığını iddia ediyor ve baş güvenlik görevlisi Amitabh Saxena’nın paranın çalınmasında rol oynadığından şüpheleniyor. Borsa, Delhi polisinden Amitabh Saxena’nın pasaportuna, ülkeyi terk etme riskinden korkarak el koymasını istedi.


Olay hala polis tarafından inceleniyor. Borsa adına bir soygun raporu düzenlendi. Coinsecure’nin sunucularına hack hakkında daha fazla bilgi almak amacıyla el koyuldu. Şirketin birçok üst düzey yetkilisi de sorgulama için çağrıldı.

Haber bültenlerinde konuya yönelik “Coinsecure hackerları takip etmeye çalıştı. Fakat cüzdan çalındı, veri kaydı silindi. Bu nedenle, Bitcoin’lerin transferi hakkında ortada hiçbir ipucu yoktu.” açıklamaları yer alıyor.

Geri Ödeme Planı

Şirket yaptığı açıklamada, öncelikle tüm Bitcoin’lerin geri alınması gerektiğini, ardından tüm müşterilerin Bitcoin yatırımlarının, Coinsecure’e yaptıkları bakiye ile iade edileceğini” duyurdu.

Ancak borsa bir konuda uyarıda bulundu. Eğer Bitcoin geri kazanımı mümkün değilse, 9 Nisan 2018 itibariyle kilit oranlarının uygulanacağını belirtti. Kripto paraların yüzde 10’u Bitcoin olarak ve yüzde 90’ı INR olarak iade edilecek.

Borsa konuyla ilgili, “Online olarak nasıl geri dönebileceğimizi ve INR ve Bitcoin bakiyelerinin geri çekilmesine nasıl yardımcı olabileceğimizi yetkililerden gelen veriler doğrultusunda planlamaya devam ediyoruz. Takip edilecek prosedürler ile ilgili ayrıntılar gelecek hafta bir zaman verilecektir.” şeklinde açıklamada bulundu.

Kaynak: news.bitcoin.com