Dogecoin Nedir Nasıl Alınır?

Dogecoin nedir?

Dogecoin 2013 yılında Portland, Oregon’da bir yazılımcı olan Billy Markus tarafından geliştirilmiştir bir kripto paradır. Dogecoin, Litecoin tabanından çıkmış bir dijital para birimidir. Sembolü Ɖ olan ve kısaltması ise DOGE olan popüler kripto para, aynı zamanda Shiba Inu cinsi köpekten esinlenilen bir logo tasarımına sahip.

Dogecoin, ilk başlangıçta şaka amaçlı olarak tasarlanmıştır, bir MEME‘dir. Kısa süre içerisinde büyük bir takipçi kitlesi kazanarak, günümüzün en popüler kripto para birimlerinden biri haline gelmiştir. Dogecoin ilk etapta 100 milyar adetle sınırlı tutmak olsa da daha sonrasında sınırsız Dogecoin arzına karar verilmiştir.

Dogecoin nasıl alınır?

 • Adım #1: Dogecoin satın alabileceğiniz kripto para borsalarından birine giriş yapınız.
  • Yerli ve yabancı kripto para borsalarına aşağıda bulabilirsiniz.
 • Adım #2: Bu sitelerden birinde hesap oluşturun, hesabınızı (KYC) kimlik bilgileriniz ile onaylayın.
 • Adım #3: Oluşturduğunuz hesabanıza bakiye yükleyin.
 • Adım #4: Dogecoin’i kullandığınız kripto para borsasında aratın ve satın alın.

Adım #1: Dogecoin’i satın alabileceğiniz kripto para borsalarından birine giriş yapın

Bitcoin ve Ethereum gibi lider kripto para birimlerinde olduğu gibi, Dogecoin satın almak için de bir aracı kuruma ihtiyacınız var. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, yüksek işlem hacimine sahip güvenilir bir borsa kullanmanız ve üyelik oluşturacağınız kripto para borsasının Dogecoin’i listeleyip listelemediği olmalıdır.

Adım #2: Bu sitelerden birinde hesap oluşturun ve hesabınızı kimlik bilgileriniz ile onaylayın

binance hesap oluşturma

Dogecoin’i listeleyen kripto para borsalarından birinde karar verdiyseniz bundan sonra burada üyelik oluşturmanız gerekiyor. Kaydolurken adınız, doğum tarihiniz ve adresiniz gibi bilgileri vermeniz istenir bu standart bir prosedürdür. Bazı borsaların doğrulama kimlik fotoğrafı gibi belgeler de talep edebileceğini ve her platform için onay sürecinin birbirinden farklı olacağını göz önünde bulundurun.

Adım #3: Oluşturduğunuz hesaba bakiye yükleyin

binance bakiye yükleme

Profiliniz ayarlanıp doğrulandıktan sonra, çevrimiçi cüzdanınıza para yatırarak artık işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için ilgili borsanın ‘Yatırma’ bölümüne gidin ve yatırmak istediğiniz tutarı giriniz. Banka hesabınızdan havale yapabileceğiniz gibi Papara gibi alternatif uygulamaları da kullanabilirsiniz veya doğrudan banka/kredi kartınızla işlem yapmaya başlayabilirsiniz. Bu seçenekler, tercih edeceğiniz kripto para borsasına göre değişiklik gösterir.

Adım #4: Dogecoin’i ilgili kripto para borsasında aratın ve satın alın

binance dogecoin

Para yatırma işleminiz tamamladıysanız, artık Dogecoin satın almaya hazırsınız. Hesabınızı oluşturduğunuz ilgili kripto para borsasında Dogecoin veya DOGE araması yapınız. Almak istediğiniz miktarı girdikten sonra ödeme bilgilerini onaylayınız. Hiç bir zaman bir kripto paraya tüm paranızı yatırmayın, kademeli alımlar yapmaya özen gösterin. Banka/kredi kartı aracılığıyla Dogecoin satın alıyorsanız 3D güvenlik doğrulamasını tamamlayarak işlemi sonlandırın. Satın aldığınız miktara bağlı olmak üzere belirli bir komisyonun aracı kurum tarafından alınacağını unutmayın. Her alım satım işleminde belli miktarda borsalara komisyon ödersiniz.

Dogecoin alabileceğiniz yerli kripto para uygulamaları:

 • #1: Binance TR
 • #2: Paribu
 • #3: Bitexen
 • #4: Koinim
 • #5: Thodex

#1 Binance TR

Binance TR

İşlem hacmi bazında dünyanın en büyük kripto para borsası olan ve en güvenilir borsa olan Binance, geçtiğimiz dönemlerde ülkemize özel yerel borsası Binance TR’yi kullanıma sunmuştu. Binance teknolojisi ve güvenliğiyle donatılan Binance TR, Türkiye’deki kullanıcıların doğrudan banka kanalı üzerinden Türk lirası (TRY) yatırma ve çekme işlemlerini kolayca halledebilmesini amaçlıyor, aynı zamanda Papara gibi aracı kurumlarıda para yatırma ve çekme işlemlerinde kullanabilirsiniz.

#2: Paribu.com

Paribu

Bir diğer yerel borsa olan Paribu 2017 yılında işleme açılmıştır. Dogecoin’i satın alabileceğiniz bir diğer yer ise Paribu. 1,5 milyondan fazla kullanıcısı bulunan kripto para borsası, günlük ortalama 800 milyon dolarlık işlem hacmiyle öne çıkıyor.

#2: Bitexen

Bitexen

Yerel borsalardan biri olan Bitexen ‘Kolay, güvenilir ve hızlı kripto para alım satım platformu’ iddiasıyla yola çıkmış, bir kripto para borsasıdır. Listelediği coin “kripto para” sayısıyla ön plana çıkan bu platformda, konumuz olan Dogecoin alım satım işlemlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

#4: Koinim.com

Koinim.com

Koinim.com 2013 yılından beri kripto para alım satım işlemlerine devam etmektedir. Türkiye’nin en eski kripto para borsalarından biri olarak lanse edilir. Bu kripto para borsasında Dogecoin’in yanı sıra Bitcoin, Litecoin ve Ethereum gibi diğer lider öncü kripto para birimlerine yatırım yapabilirsiniz.

#5: Thodex.com

Thodex

Eski adıyla Koineks olan, yeni global adı Thodex, Türkiye’de FinCen MSB lisansına sahip olan ilk kripto borsası olarak geçtiğimiz dönemlerde dünyaya açılmıştır. Türkiye’de 400.000 kullanıcısı bulunan Thodex kripto para borsası, Dogecoin olmak üzere tüm lider kripto paraları bünyesinde barındırıyor.

Dogecoin alabileceğiniz yabancı kripto para uygulamaları:

 • #1: Binance
 • #2: Bitpanda
 • #3: Kraken
 • #4: Bittrex

#1: Binance.com

Binance

Dünyanın lider kripto para borsası olan Binance, kripto paralara yatırım yapanların ziyaret ettiği ilk platform olarak göz çarpıyor. Türkçe dil desteğine de sahip olan kripto para borsası, Dogecoin’in yanı sıra yüzlerce farklı coin’e yatırım yapmaya imkan sağlıyor.

#2: Bitpanda.com

Bitpanda

Bitpanda, Ekim 2014’te faliyete geçmiş bir Avusturya borsasıdır. Kripto para borsasında çeşitli ödeme yöntemleriyle Dogecoin ve diğer öncü kripto para birimleri alınıp satılabilir. Binance gibi Bitpanda’da da Türkçe dil desteğine sahip.

#3: Kraken.com

Kraken

ABD merkezli bir kripto para borsası olan Kraken 2011 yılında kurulmuştur. kredi kartı veya banka havalesi yoluyla para kolayca para yatırabilirsiniz. 7 öncü kripto para biriminin yanı sıra, kripto paralarınızı borsaya yükleyerek işlem yapabilirsiniz. Kraken de Türkçe dil desteğine sahiptir.

#4: Bittrex.com

Bittrex

Eski popülerliği kalmamış olsada Bittrex, güvenilir bir ABD merkezli bir kripto para borsasıdır. DOGE / BTC paritesine sahip kripto para borsasında, Doge satın alabilmeniz için önce Bitcoin satın almanız veya borsaya Bitcoin yatırmanız gerekmektir.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz