Elon Musk Kripto Para Fiyatlarını Manipüle Ediyor mu?

Tesla ve SpaceX CEO’su olan Elon Musk, Twitter hesabından Bitcoin ve Dogecoin ile ilgili son zamanlarda defalarca farklı paylaşımlar yapmaya devam ediyor. Bu paylaşımlar, kripto para fiyatlarını etkiliyor mu?

Elon Musk 2021 ocak ayı içerisinde Tesla ve Signal hisseleriyle, BitcoinEther ve Dogecoin gibi kripto para birimleriyle ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu. Bazı uzman kripto para isimleri, Elon’un kripto para piyasasına ilişkin yorumlarının manipülatif sonuçlar doğurabildiğini düşünüyorlar.

Blockchain Research Lab ekibinden olan Lennart Ante göre, Elon Musk’ın paylaştığı kripto paralarla ilgili tweetlerin kripto para piyasasını ve fiyatlarını nasıl etkilediği ile ilgili bir makale yayınladı.

Elon Musk’ın altı Tweet’i incelendi

Ante’ye göre, Elon Musk’ın kripto paralarla ilgili attığı altı farklı tweet’i baz aldı. Bunlardan en eskisi 18 Temmuz 2020 tarihinde Dogecoin ile alakalı; en yenisi ise 29 Ocak 2021 tarihinde Bitcoin ile ilgili atılmış bir tweetler oldu.

Araştırmaya göre, Bitcoin ve Dogecoin fiyatları tweet atılmadan önce ve sonra nasıl değiştiği mercek altına alındı. BTC/USDT ve DOGE/USDT paritelerinin Elon tweet atımadan önceki son 601 dakika içinde ve tweet atıldıktan sonraki ilk 360 dakika içinde çizdiği grafikler incelendi.

Peki buna göre Bitcoin fiyatı nasıl değişti?

Tesla CEO’su Musk, 29 Ocak 2021 günü Twitter biyografisine “Bitcoin” yazarak güncelledi. Dakika bazlı yapılan incelemeye göre Bitcoin, Elon Musk bu güncellemeyi yapmadan önceki son altı saat içerisinde  %0.5 gibi bir getiriye sahipti. Bu oran, olaydan hemen sonraki dakikalarda ise %2’nin üstüne fırladı.

Bitcoin fiyatı, Elon Musk’ın bu hamlesinden sonra üç saat içerisinde 32.000 dolar seviyesinden 38.000 dolara fırladı. Bitcoin’in Piyasa değerinde 110 milyar dolarlık artış görüldü. Elon Musk, Twitter biyografisini güncellemeden önce saatte ortalama 5.000 dolar civarında işlem yapılıyordu. Bu ralam, olaydan sonraki ilk bir saat içerisinde 20.000 dolara fırladı.

bitcoin-elon-musk-fiyat-etkiledi

Elon Musk’un Dogecoin paylaşımları nasıl piyasalara nasıl yansıdı?

Elon Musk, 18 Temmuz 2020’de “Pardon, ben sadece Doge satarım!”20 Aralık 2020’de “Tek kelime: Doge” olmak üzere 2 tweet paylaştı. 28 Ocak 2021’deyse Dogue isimli bir derginin görselini paylaşıp, Dogecoin hakkında açıklamalar paylaştı.

20 Aralık’taki paylaşım, DOGE’nin günlük işlem hacmini birkaç katına çıkardı. Elon Musk, DOGE tweetini paylaşmadan önceki 30 dakika içerisinde, DOGE/USDT paritesinde bir dakikada ortalama dokuz işlem yapıldığı gözlemleniyor ve bu hacmin 1.942 dolar seviyelerinde olduğu görülüyor. Bu Tweetten sonraki ilk 30 dakika içerisinde; DOGE’nin hacimi 299.330 dolara, işlem sayısı ise 775’e fırladı.

elon-musk-dogecoin-doge-fiyat
20 Aralık’taki paylaşımın etkileri

Elon, Bu kadar şiddetli olmamakla beraber, benzer paylaşımlar yapmaya devam etti. Musk’un Dogecoin paylaşımlarında da benzer yükselişller görüldü. Dogecoin’in ticaret işlem hacmi ise, 18 Temmuz’daki paylaşımından sonra tüm zamanların rekorunu kırmış oldu (ATH). Elon Musk, tweet atmadan önce de yükseliş halinde olan bulunan DOGE fiyatı ise yükselmeye devam etti. 28 Ocak’ta paylaştığı görselin etkileri ise birkaç dakikaya sınırlı değildi, bu etki üç saate yayıldı.

Sonuç: Etkiliyor mu, etkilemiyor mu?

Hamburg Üniversitesinde görevli olan Lennart Ante göre, bu incelemeler sonucunda Elon Musk gibi isimlerce paylaşılan tweetlerin “(kripto para) fiyatlarını ve ticaret hacimlerini kayda değer ölçüde etkileyebildiğine” kesin kanaat getirdi. Bunun kolayca çözülemeyecek bir sorun olduğunu ifade eden Ante, araştırmasını şu sözlerle sonlandırdı:

“Eğer tek bir tweet, Bitcoin’in piyasa değerini 111 milyar dolar artırabiliyorsa, başka bir tweet piyasadan bu kadar para çıkmasına yol açabilir. Bu soruna, yakın gelecekte bir çözüm PEK MÜMKÜN görülmüyor.”

Elon Musk’un bu hafta içerisinde DOGE ve Bitcoin hakkında paylaşımlarına piyasa pek ilgi göstermedi gibi görülüyor, sizce Elon Musk’un kripto paralarla ilgili attığı tweetlere kripto para piyasası yatırımcıları artık alışmış ve aldırış etmiyor olabilir mi? Fikir ve düşüncelerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz