Finansal Görev Timi ,Kripto Borsalarına Yeni Düzenlemeler Getiriyor

Karapara aklama ve terörizme finansman sağlayanlar ile mücadele eden uluslararası bir grup olan Mali Eylem Görev Gücü (FATF), 12 Haziran tarihinde Reuters'e röportajda,kripto ile ilgili kuralların geliştirmeye başlanacağını söyledi.

Karapara aklama ve terörizme finansman sağlayanlar ile mücadele eden uluslararası bir grup olan Mali Eylem Görev Gücü (FATF), 12 Haziran tarihinde Reuters‘e röportajda,kripto ile ilgili kuralların geliştirmeye başlanacağını söyledi.

Yeni kurallar, Haziran 2015’te FATF tarafından kabul edilen bağlayıcı olmayan kararların yükseltilmesi adı altında olacak ve FAFT, kara para aklamayı önleme (AML) ile ilgili mevcut kriterlerin, şüpheli ticaret faaliyetlerini önleyip önlemediğinin ve yeterince uygun olup olmadığını değerlendirecektir. Hükümetlerarası organizasyonun, kripto paralarını yasaklamak için hareket eden ülkelerle nasıl çalışılacağını da soruşturmanın bir parçası olacak.

Yetkililer, Japon makamlarının bu konuda bir lider olmayı ve 2019 yılına kadar yeni bağlayıcı kuralların kabul edilmesini hızlandırmak istediğini söyledi. Japonya hükümetinin konuyla ilgili ABD ve Avrupa ülkeleriyle işbirliği yapmayı umduğunu da bilinen haberler arasında.

Tarihçe olarak FATF, Paris’te kurulmuştur ve 37 farklı üye devletten oluşmaktadır.Topluluğun kuruluşu ise 1989 yılında G7‘nin emriyle başlamıştır.

FATF tarafından yapılan son hamle, Kanada hükümetinin kripto borsaları ve ödeme hizmetleriyle ilgili olmakla beraber, FATF‘nin 2015’te ana hatlarıyla dile getirdiği ve özellikle AML‘nin finansmanını önleme tedbirlerinin artırılmasına yönelik bir dizi eksikliğin giderilmesi için başlatıldı.