GoTenna, İnternet Olmadan da Çalışabilen Bir Bitcoin Cüzdan Uygulaması Olacak

“Eğer James Bond, ormandaki gizli görevinde bitcoin kullanmak isteseydi, muhtemelen bir Starbucksa wifi’yi kullanmak için gitmezdi.”

Sözüyle yola çıkan txTenna uygulaması internet olmadan Bitcoin cüzdanlarına erişimi sağlayacak.

İnternet bağlantıları her zaman mevcut, güvenilir veya özel olmadığından, cryptocurrency kullanıcıları ağa bağlanmak için alternatif yollara baş vurmaktadırlar. Bu nedenle, Brezilyalı kardeşler Daniela ve Jorge Perdomo tarafından 2012 yılında yapılmaya başlanan New York merkezli  goTenna uygulaması, kullanıcıların bir internet bağlantısı olmadan bitcoin ödemeleri göndermelerine olanak tanıyacak. Kardeşler android tabanlı olan uygulamayı çıkartmak için Samourai Wallet ile ortaklık kuracak.

Pazartesi günü duyurulan txTenna uygulaması kullanıcıların cep telefonlarına goTenna cihazıyla senkronize edilecek.Bu ikili 179 ABD dolarına mal olacak, ardından cüzdan uygulamasının ayarlarını çevrimdışı işlemek ve bitcoin gönderilmesini sağlamak için ayarlar yapılacak.

GoTenna mühendisi Richard Myers, Perdomo kardeşlerinin Porto Riko‘daki son çalışmalarını gerekçe göstererek CoinDesk‘e yaptığı açıklamada, goTenna cihazlarının Maria Kasırgası’nın ardından bile yeniden birbirlerine bağlanmalarına yardımcı olduğunu belirtti ve telefonunuzu şarj etmenin bir yolu olduğu sürece iletişim kurulabileceğini söyledi.

Sinyalin wi-fi veya sabit hat olmadan kullanılabilmesi için başka bir goTenna cihazının yaklaşık 1 mil içinde olması gerekecek.Şimdiye kadar, goTenna kullanıcıların ağına girmesine izin veren 100.000’den fazla cihaz sattı.

Çevrimdışı bitcoin kullanıcısı başka bir çalışan aygıtın sınırları içindeyse, işlem bir internet bağlantısına sahip kullanıcıya ulaşana kadar ağ boyunca sıçrayabilir.

Myers: “Bu işlemleri yaparken kim olduğunuzu ve nerede olduğunuzu bilinmeyecek. Yani bu büyük bir gizlilik avantajı oluşacak.” dedi.

Ayrıca bu sistem, ücretsiz, lisanssız bir radyo frekansı kullanacak.

Geriye dönüp bakıldığında, soğuk savaş’tan beri çeşitli projeler, güvenlik duvarları ve okyanuslar arasında yayın yapmak için nispeten ucuz ve mobil radyo dalgalarını kullandı.

Geçtiğimiz yıl, ünlü cryptographer Nick Szabo ve blockchain mühendisi Elaine Ou, zayıf sinyalli radyo dalgalarının, güvenliği ve bitcoin ağındaki bağlantı çeşitliliğini artırmaya yardımcı olabileceğini belirten bir öneri yayınladı.

Ardından, Aralık ayında ABD Federal İletişim Komisyonu’nun “tarafsızlığını” ortadan kaldırmasıyla, dünyanın en popüler ikinci blockchain’i olan ethereum’un hayranları teknolojileri birleştirmek için goTenna’ya akın etmeye başladı.

Önümüzdeki ay tarafsızlık kuralları sona erdiğinde,internet servis sağlayıcılarının belirli web sitelerini ve toplulukları tercih etmeleri veya engellemeri gibi bir durum söz konusu olmayacak.Bu da bitcoin işlemleri için bir fırsat olacak.

txTenna’nın en önemli yönü, cryptocurrency cüzdanları için açık kaynak kodlu bir proje olmasıdır diyen myers son olarak şunları söyledi:

Tabii ki de biz bu uygulamayı özellikle Samourai cüzdanı için özel olarak yazmadık.Bu uygulama kesinlikle herhangi bir yazılım ile çalışabilir ve bu uygulama herhangi bir cüzdan sağlayıcısının işlem yapabileceği bir sistem olması için tasarlandı.”

Kaynak: www.coindesk.com