Güney Kore ,Bankalara Blockchain Tabanlı Bir Doğrulama Sistemi Getiriyor

Güney Kore'deki bir ulusal bankacılık grubu, yerel ticaret bankaları için sadece birkaç hafta içinde blockchain tabanlı bir kimlik doğrulama sistemi çıkaracağını açıkladı.

Güney Kore’deki bir ulusal bankacılık grubu, yerel ticaret bankaları için sadece birkaç hafta içinde blockchain tabanlı bir kimlik doğrulama sistemi çıkaracağını açıkladı.

Korea Federation of Banks (KFB) tarafından Pazartesi günü yayınlanan bir bildiriye göre, BankSign isimli yeni doğrulama sisteminin, bu yılın nisan ayında başlayan ve başarılı olan bir test sürecinin ardından Temmuz ayında başlatılacağı söyleniyor.

KFB, sistemin Samsung‘un kurumsal çözüm ekibi tarafından geliştirilen ve özel bir blockchain platformu olan Nexledger‘in üzerine inşa edileceğini söyledi ve Güney Kore’deki yerel bankalara, onlarca yıldan beri var olan kimlik doğrulama sistemini değiştirme seçeneği sunacağını belirtti.

1984 yılında kurulan KFB, Güney Kore’deki ticari bankaları ülke içinde ve dışında temsil etmekte olup, Shinhan ve Woori bankaları da dahil olmak üzere saygın üyelerden oluşan kuruluş, müşterileri için blockchain tabanlı sınır ötesi havale makamlarını da inceliyor.

Yine KFB‘ye göre, hem internet hem de mobil bankacılık için mevcut olacak yeni blockchain kimlik doğrulama servisi, Güney Kore’deki ticari bankaların tüketicileri için yaptığı ilk uygulamalardan biri olacak.

Kore JoongAng Daily gazetesine göre KFB, Kasım 2017’de yerel finans kurumlarıyla bir bankacılık blockchain konsorsiyumunu kurdu ve ardından alternatif bir kimlik doğrulama sisteminin başlatılacağını açıkladı.

Raporda, Güney Kore hükümetinin , bankaların geleneksel sistemi kullanması ve bankacılık sektörünün özgürlüğünü daha akıcı bir şekilde ilerlemesi için Nisan ayında BankSign‘ın beta sürümünü başlattı.