HTC Exodus Dünyanın İlk Yerli Blockchain Telefonu Olacak

Akıllı telefon üreticisi HTC, cryptocurrency ve blockchain sistemine  büyük bir giriş yapıyor.

Tayvanlı firma Salı günü “dünyanın ilk yerli blokchain telefonu” olarak nitelendirdiği “HTC Exodus” u duyurdu.

Android destekli telefon, CryptoKitties gibi merkezi olmayan uygulamalara (DApps) destek sağlayacak.Özel olarak tasarlanacak telefon kullanıcılarına, aldıkları cihazlara özgü evrensel bir cryptocurrency  cüzdanı oluşturacak ve güvenli bir donanımla donatılacak. Telefon çoklu protokollere uyum sağlaması ve birlikte çalışabilirliği ile de ön plana çıkacak.

Cihaz, HTC’nin sanal gerçeklik kulaklığı Vive’nin oluşturulmasına yardımcı olan Phil Chen’in liderliğinde geliştirilecek.Aynı zamanda Chen, firmanın tüm cryptocurrency ve blockchain ile ilgili çalışmalarını yönetecek.

Exodus aracılığıyla, Bitcoin, Lightning Networks, Ethereum, Dfinity ve çok daha fazla geride kalan protokolleri desteklemekten de heyecan duyuyoruz,diyen Chen tüm blockchain sistemini desteklemek istediğini ve önlerindeki birkaç ay içinde daha heyecan verici ortaklıklar ilan edeceğini söyledi.

htc exodusChen, Exodus’un mobil donanımı kullanan tüketiciye “kendi verilerini gerçekten sahiplenebilme” yetkisini verebilmesini umuyor ve şöyle söylüyor:

“Tüketicilerin, merkezi yetkililere ihtiyaç duymadan, kendi verilerine (tarama geçmişi, kimliği, varlıkları, cüzdanları, e-postaları, mesajlaşma vb.) gerçekten sahip olabileceği bir dünya görmek istiyoruz. Önümüzde yapılması gereken çok iş var ve inanıyorum ki bu mobil donanım başarıya ulaştığında, yeni dünyamıza önemli ölçüde katkıda bulunacak.”

Son olarak da HTC, Exodus için henüz bir fiyat etiketi yayınlamadı, ancak şirket, fiyatı belirledikten sonra cryptocurrency ile ödeme kabul etmeyi düşündüğünü belirtti.

Kaynak: www.ccn.com

 

.