Japon Elektrik Tedarikçisi Bitcoin’de Lightning Deniyor

Japonya‘nın üçüncü büyük elektrik sağlayıcısı, gelecek vaat eden bir Bitcoin ödeme teknolojisini deneyerek dünyanın ilk büyük şirketlerinden biri olma yolunda ilerliyor.

15.000 çalışanı ve 200’den fazla enerji üretim tesisine sahip olan Chubu Electric Power, müşterilerin elektrikli bir araç şarj etmek için ödeme yapmaları için yeni bir yöntem önermek için Lightning‘i kullanıyor.

Chubu Electric Power Şirketi, yerel bitcoin ve Nesnelerin İnterneti (IoT) başlangıç ​​noktası Nayuta ile ödemelerin Lightning Network üzerinden nasıl yapılabileceğini araştıran bir konsept oluşturdu. Bu gelişme ilerleyen zamanlarda Bitcoin kullanıcıları için maliyetleri azaltmayı vaat ediyor.

Chubu ve Nayuta, çalışmalarının bir demosunda, bir Lightning ödemesinin, anında gerçek hayattaki bir aracı harekete geçiren elektrikli bir araç şarj cihazına nasıl gönderilebileceğini gösterdi.

Chubu Electric Power Şirketinin üst düzey yöneticisi Hidehiro Ichikawa, yaptığı açıklamada testin, şirketin “pazar araştırması” nın bir parçası olduğunu ve Bitcoin’in IoT ihtiyaçlarını nasıl karşılayabileceğini anlattı, ancak henüz müşterilerinden gelen Lightning ödemelerini kabul etmek için herhangi bir resmi planlarının olmadığını belirtti.

Ichikawa yaptığı açıklamada, “Elektrik yükü küçük olduğundan, Lightning’ler blockchain kullanma ücretlerini azaltmak için gereklidir. “dedi.

Nayuta CEO’su Kenichi Kurimoto, bu testin daha büyük gelişmelerin işareti olduğuna inandığını ve IoT ödemelerini Lightning sayesinde düşük maliyetli bir şekilde sunmak için Bitcoin kullanmaya ilgi duyduğunu belirtti.

“IoT ve blockchain uygulamaları için gerçek zamanlı ödemelere ihtiyaç var. Yaptığımız çalışmayla, ikinci kat ödemelerin çözüm olabileceğini gösterdik” dedi.

Lightning’in IoT için çalışabileceğini göstermek amacıyla, iki şirket bir Lightning düğümünü bir elektronik araç şarj cihazına bağladı ve bir arabaya taktı. Daha sonra, kullanıcı deneyimini bir araya getirmek için bir mobil uygulamayı kodlayan Japonca yazılım olan Infoteria‘yı kullandılar.

“Gönder” düğmesine tıklandıktan sonra, uygulamanın, mesajı ileten ve gücü açan Wi-Fi veya Bluetooth üzerinden şarj cihazıyla iletişim kurduğu gözlemlendi.

Özellikle, diğer deneycilerin yakın zamanda yaptığı gibi, katılan şirketler testte gerçek Bitcoin kullanmamayı tercih ettiler. Bunun yerine, üzerinde daha fazla kontrole sahip oldukları kapalı bir test ağında kukla Bitcoin yolladılar. Bu detayın yanı sıra, test başarılı oldu ve sonucunda Lightning’in elektrikli araç şarjı için küçük ve anlık ödeme yapabildiğini gösterdi.

Nayuta sözcüsü Hitomi Moriyama, aynı düzenlemenin gelecekte günlük otoparklarda sunulabileceğine inanıyor. Kullanıcıların, bugün kredi kartlarıyla şarj cihazlarının doldurmasına benzer şekilde, arabalarını şarj etmek için de Lightning Bitcoin ödemelerini kolayca kullanabileceğini söyledi.

“Lightning, küçük bir giriş maliyeti ile oldukça güvenilir bir şarj yönetim sistemi işletmeyi mümkün kılar” dedi.

Çalışmanın Etkisi ve Geleceği

Test, hala diğer blockchainlerin üzerinde olanları yansıtırken, bu, Chubu’nun kapsamı ve katılan tarafların devam eden taahhüdü göz önüne alındığında dikkate değer bir gelişme olarak nitelendirilebilir.

Ichikawa’nın da vurguladığı gibi, Chubu’nun deneyi hala gelişme sürecindedir. Şirketin ürününü nasıl etkileyeceğine, projeye ne kadar para harcayacağına dair ayrıntılar üzerinde henüz çalışılmamıştır.

Moriyama, verdiği demeçte, “Ne tür bir mimarinin, Lightning Network‘ü IoT için kullanmanın en iyi yolu olduğunu araştırmaya ve denemeye devam edeceğiz” dedi.

Kurimoto, Nayuta’nın şu anda yazılımlarının, günümüzde kullanımda olan diğer üç büyük Lightning yazılımı uygulamasıyla uyumluluğunu sağlamak için çalıştığını sözlerine ekledi. İleriye dönük olarak da teknolojinin kurumsal uygulamalarına daha yakından odaklanmak için Lightning geliştirici bir ekip oluşturulduğunu söyledi.

Kaynak: coindesk.com