Kakao Talk, Yapacağı Blockchain Projelerini Açıkladı

Güney Koreli mesajlaşma devi Kakao'ya bağlı blockchain şirketi GroundX, sosyal ve kamu hizmetlerine odaklanan yeni blockchain projelerini geliştirmek için devlet destekli bir ajansla çalışacağını duyurdu.

Güney Koreli mesajlaşma devi Kakao‘ya bağlı blockchain şirketi GroundX, sosyal ve kamu hizmetlerine odaklanan yeni blockchain projelerini geliştirmek için devlet destekli bir ajansla çalışacağını duyurdu.

Pazartesi günü CoinDesk‘e Kore‘den gelen bir rapora göre, geçtiğimiz ay BM‘nin büyük veri girişim şirketi olan GroundX‘e katılan Lee Jong-Gun, firman ile işbirliğini içinde olduklarını duyurdu.

GroundX, 2016 yılında Seoul Büyükşehir Hükümeti tarafından oluşturulan ve ulusal sermayenin altyapısının sayısallaştırılmasını denetleyen Seoul Digital Foundation ile birlikte çalışacak.

Kakao, geliştirilebilecek projelerin detaylarını henüz vermezken, Lee gelişmekte olan ülkelerde ısıya duyarlı aşıların dağılımı sırasında sıcaklığın izlenmesi gibi sosyal meseleleri çözmek için blockchain‘in kullanıldığı çalışmaları açıkladı.

Bununla birlikte GroundX CEO‘su Han Jae-sung, blockchain‘in her soruna çözüm sağlamadığını ve projelerin büyük olasılıkla blockchain‘e konan gerekli parçalarla hibrit bir yaklaşım sağlayacağı konusunda uyardı, geri kalan problemlerin ise ikamet edecek eski sistemlerde çözülmeye çalışacağını söyledi ve projelerin yapım sürecinin bu yılın ikinci yarısında başlayacağını söyledi.

Projelerin duyurusu, Kakao‘nun Mart ayında kendi özel blockchain platformu GroundX‘i piyasaya sürmesinden birkaç ay sonra yapıldı.