Kazakistan Merkez Bankası Kriptoyu Tamamen Yasaklamaya Hazırlanıyor

Kazakistan Merkez Bankası Başkanı Daniyar Akishev‘den bankanın kripto paraların satışı, satın alımı ve gördüğü çeşitli riskler dikkate alınarak her türlü kripto madenciliğinin yasaklanması için mevzuat hazırlandığı yönünde bir açıklama geldi.

Daniyar Akishev

Akishev, Kazakistan’da Ulusal Banka‘nın kripto para konusunda çok muhafazakar olduğuna vurgu yaptı. Sadece sıkı kısıtlamalara açık olduğunu belirtirken, kripto para birimi için paranın alımını ve satışını yasaklamak istediklerine dikkat çekti. Aynı zamanda bu segmentteki borsaların ve her türlü madenciliğin faaliyetlerini de yasaklamayı amaçladıklarını ifade etti.

Merkez Bankası’nın Karşılaştığı Riskler

Akishev, kripto paralar hususunda özellikle müşterilerin haklarının korunmasıyla ilgili ilgili sorun olduğunu iddia ediyor.

Yaptığı açıklamada, “Ulusal piyasa ile ilgili riskleri en aza indiriyoruz. Ancak bu pazarın sınır ötesi pazarda kontrolünü sağlamak için merkez bankalarının hiçbiri bu araçlara sahip değil. Bu nedenle, en azından bu riski ulusal para birimi üzerinden önlemeliyiz.” şeklinde konuştu.

Akishev, bir başka önemli riski de, “yasa dışı faaliyetlerde bulunmak amaçlı kripto para kullanılması” adı altında tanımladı. Kripto para kullanımının, kara para aklama ve vergilendirmeyi önlemek için ideal bir araç olduğunu belirtti.


Merkez Bankasının kriptodaki konumunun Kazakistan’ın devlet organlarının çoğunluğu tarafından desteklendiği biliniyordu. Ria Novosti tarafından “Bu sıkılığa yol açacak mevzuatta değişiklikler yaptık.” yönünde bir açıklama gelmişti.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında Akishev, merkez bankasının halkı spekülatif risklerden korumak için kripto para ile ilgili bazı faaliyetleri kısıtlamayı önerdiğini söyledi. Aynı zamanda, “Tekliflerimizi hükumete gönderdik. Kripto para birimleri için ulusal para biriminin değişimini yasaklayan, kripto para üreten bazı şirketlerin faaliyetlerini yasaklayan ve bunun gibi bir dizi sert tedbirin uygulanmasını öneriyoruz. ” şeklinde bir açıklamada bulunmuştu.

Yandex‘ten alınan bilgilere göre, ülkedeki kripto paraya olan ilginin, bir önceki yıla göre, bu yılın başlarında 15 kat artış kaydettiği belirtildi. Vatandaşların video kartları ve kripto madenciliği ile ilgili terimler için 10 kat daha fazla arama yaptığı belirtiliyor.

Kaynak: bitcoin.com