Keskin Artışın Ardından Kripto Piyasalarında Sabit Bir Büyüme Gözleniyor

Kripto para piyasalarında, Bitcoin 30 dakika içinde 1000 doların üzerinde bir yükseliş yaşamasından sonra, 8.000 doların üzerini gördü. Ethereum da 26 Mart’tan bu yana ilk kez 500 doların üzerinde değer bulmuş oldu.

Bitcoin, 24 saat boyunca yaklaşık yüzde 18 oranında artış yaşadı ve 8,118 dolar civarında işlem görüyor.

Ethereum ise 24 saatlik bir süre zarfında yüzde 22’nin üzerinde bir artış göstererek, 513 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

CoinMarketCap‘teki ilk on paranın hemen hemen hepsi yeşil durumda. Hepsi de yüzde 10’dan fazla değer kazancına sahip. En fazla büyümeyi gösteren IOTA, 24 saatlik bir süre zarfında yüzde 35’in üzerinde yükseliş yaşadı ve 1.42 dolar civarında işlem görüyor.

Toplam piyasa değeri önceki güne kıyasla 52 milyar dolar artarak, yaklaşık 300 milyar dolar seviyesine ulaşmış durumda.

Genel olarak fiyatlar, şeriat hukuku kapsamında kripto paralara izin verilebileceğini öngören haberlerden dolayı bu kadar artış yaşamış olabilir. Ancak tek sebep yalnıza bu hukuki gelişme değil. Hafta içinde kripto para piyasası açısından pek çok olumlu gelişmeye şahit olundu.

Bu hafta, Fundstrat’tan Tom Lee, Ripple ile Blockchain‘e dayalı bir uluslararası ödeme hizmeti sunacaklarını açıkladı. Hedge fonu Quantia Capital‘in kurucu ortağı Miguel Shwiezer‘e göre, fiyat artışı kısa süreli satıcıların “alım emirlerinin bir şelalesini teşvik etmesine” yol açtı. Bloomberg’e göre, 38.000’den fazla Bitcoin pozisyonu bulunuyor. TradeView‘den gelen verilere göre ise, Bitfinex ve kısa pozisyonlar 24.000’e kadar düştü.

Bu hafta ayrıca Wall Street parası ve kripto küresine doğru hareket eden ve muhtemelen kripto pazarlarını etkileyen yetenekler görüldü: milyarlarca yatırımcı George Soros‘un aile ofislerinin kripto paralı ticaretine başlayacağı duyumunu almış oldu. Rockefeller‘ın girişim sermayesi kolu ,kripto ve Blockchain gelişimini desteklemek için Coinfund ile ortaklık kurdu. Aynı zamanda bir Goldman Sachs yetkilisi, Mike Novogratz‘un gelecekteki şifreleme bankasına katılma kararı aldığı bildirildi.

Söz konusu beklenmeyen fiyat artışına karşılık olarak, sosyal medya Twitter‘da çeşitli şakalar yapıldı. Cypherpunk Jameson Lopp, Bitcoin’in fiyatının artmasının olası olmadığını iddia eden iki haber makalesinin ekran görüntüsünü yayınladı:

Twitter kullanıcısı CryptoSqueeze, bilgisayar üzerinden beklenmedik bir parasal kazanç elde etti:

Son olarak da yine Twitter kullanıcısı olan CarpeNoctom, Bitcoin’in 7.500 doların üzerindeki fiyatının “iyi ya da kötü” olup olmadığını hatırlayamayacağını bildirdi:

Kaynak: cointelegraph.com