Kripto dünyasında NFT çılgınlığı; Nyan Cat 600.000 dolara satıldı!

Bir İnternet Meme olan Nyan Cat adındaki gökkuşağı animasyonlu hali NFT (CryptoArt) ürünü olarak 300 Ether yani yaklaşık 600.000 dolara yakın bir meblağ karşılığında satışı gerçekleşti. Kripto para dünyasında yeni çılgınlık yaşanıyor ve yaşanmaya devam edecek gibi görünüyor!

Son zamanlarda revaçta olan, Binance blok zinciri üzerinde bulunan ve başta Pancake (CAKE) Swap olmak üzere sayısız kripto para farming projeleri gündemi oldukça meşgul ediyor. 2017’den CryptoKitties ile başlayan NFT akımı 2020 ve 2021 yılında çılgın bir arz talebiyle karşıkarşıya. NFT çılgınlığını ve CryptoArt eserlerinin astronomik satış rakamlarını bundan sonrada sıkça duymaya devam edeceğiz gibi görünüyor!

NFT (Non-fungible token) nedir?

Kripto dünyasında son dönemin popüler olan konusu olan NFT ve CryptoArt ürünleri (Non-fungible token) yani benzersiz işareti olan ve değiştirilemeyen kripto paralar veya ürünler, eserler olarak tanımlıyor. Yani Bitcoin veya Ethereum gibi ticaret yapılamıyor fakat rarible.com / opensea.com / superrare.co gibi web sitelerin de sahip olduğunuz NFT ürünlerini veya CryptoArt sanat eselerini koleksiyon olarak listeleyebilir hatta bu platformlarda açık arttırma veya direk satış fiyatı belirleyerek listeleyebilir, bu ürünlerden gelir elde edebilirsiniz. Kısacı NFT ürünleri bir oyunda arazi veya karakter olabilir, CryptoArt ürünleri ise birer dijital bir sanat eseridir ve siz bu ürünlere veya koleksiyona sahip olup bir çok platformda satışını gerçekleştirebilirsiniz.

NFT birimlerini genel olarak imaj şeklinde görüyoruz fakat bunlar bir video veya gif formatta da olabilir. 3D tasarlanmış kısa bir animasyon veya 2D olarak tasarlanmış bir karakter olabilir. Gerçek dünyadan kripto dünyasına aktarılmış fiziksel nesnelerin görselleri veya kişilerin, sanatçıların tasarladığı ürünleri NFT veya CryptoArt olarak adlandırabiliriz. Örneğin, Binance.com destekli bir oyun olan SandboxGame bu oyunda arazi alıp satabiliyor, kendi dünyanızı tasarlayabiliyor ve bu dünyanın içerisindeki oyun karakterlerini tasarlayıp, satışa sunabiliyorsunuz. Günümüzde NFT konsepti altında bir çok oyun projesi hayata geçmektedir. olarak Oyunlarda da pek çok NFT kartı görmek mümkün en son gözde oyundalardan biri olan Axie Infinity arkasına Binance destediğni çoktan aldı.

Benzersiz veya nadir, belirli kuralların ürün veya eser yaratılırken Ethereum ağına işlenebilir olması, NFT ürünleri için çılgın bir pazar oluşmasına olanak sağladı. CryptoPunks ve HashMasks gibi CryptoArt sanat esleri inanılmaz bir popülerite yakaladı. 650.000 dolara satılan HashMask kartları ve 24×24 pixel’den ulşan CryptoPunks karakterleri astronomik rakamlara sürekli satılıp el değiştiriyor.

Son derece basit bir şekilde sizde CryptoArt sanat eserlerini bu websitelerinden tasarlayıp satabilirsiniz rarible.com / opensea.com

Günümüze kadar NFT pazarlarında 200 milyon dolardan fazla bir satış olmuş durumda ve 6 milyon yakın ürün veya dijital sanat eseri satıldı. Bu haftanın göze çarpanı ise Nyan Cat isim olan bir İnternet Meme’si olan gökkuşağı animasyonlu versiyonu NFT ürünü olarak 300 Ether yani 600.000 dolara yakın bir meblağ karşılığında satışı gerçekleşmiş oldu.

Kripto dünyasında NFT çılgınlığı; 600 bin dolar ödeyen var

Nyan Cat isimli bu İnternet Meme’si 2011 yılında Chris Torres tarafından bir animasyon olarak tasarlanmış ve YouTube’a yüklenmiştir. Videyou görüntülemek için tıklayınız. Torres, Nyan Cat’in bu yıl yeniden yüksek çözünürlükte tasarlayarak, kaliteli bir NFT CryptoArt ürünü haline getirdi.

NFT ürünleri ve CryptoArt eseleri neden bu kadar pahalı olabiliyor ve bu rakamlara nasıl satılabiliyor sorusu ise karşılığını bulamıyor. Bir NFT ürünün veya CryptoArt olarak sanat eserinini, süresiz ve benzersiz bir şekilde saklanabilmesi her türlü telif hakkının uygulanabilmesiyle kullanımı belirlemek önemli faktörler ancak bir sanat eseri gibi pahalı olması merak uyandırıyor. İlerleye zamanlarda bir çok astronomik NFT ürünü veya CryptoArt sanat eseri satışı haberi duyacağız gibi görünüyor. Peki ya siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz, aşğıya yorum olarak fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Kaynak: https://www.engadget.com/nyan-cat-auction-nft-114830079.html

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz