Mastercard Bitcoin’i Neden Desteklemediğini Açıkladı

Mastercard’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Ann Cairns, lider krpto para Bitcoin’in şirketin ödeme ağına dahil edilip edilmeyeceği hakkında beyanda bulundu. Cairns, Bitcoin’in yüksek volatiliteye sahip olmasından dolayı Bticoin ile işlem yapmanın verimsiz olduğunu ön plana çıkarırken şirketin yakın gelecekte böyle bir adım atmasınında pekte muhtemel görünmediğni iletti.

Mastercard’ın 10 şubatta kendi web sitesinden paylaştığı haberde, kripto paraları ödeme ağına ekleyebileceğini açıkladı. Mastercard’ın kullanıcıları bu sayede itibari paraya dönüşüm söz konusu olmadan, doğrudan kripto para ile ödeme yapabilecekler. Şirket, bu hizmetin hangi kripto paraları kapsayacağını belirtmemişti.

Bitcoin bir ödeme aracı değil

Mastercard Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ann Cairns, Futures of Money konferansında Bitcoin hakkında açıklamalar yaptı. Bitcoin’in “bir ödeme aracı değil” derken Cairns, BTC fiyatının anlık değişiklikler gösterebildiğini ve işlemlerin ise “çok yavaş” olduğunu söyledi.

“kahve almaya gitsek ve kahvenin parasını Bitcoin ile ÖDEMEYE YAPSAK; ödediğimiz bitcoin biz kahveyi alıncaya kadar %40 değerlenmiş olabilir. BU İşlemin tamamlanması İSE belki 10 dakika sürEBİLİR.” dedi.

Ann Cairns, Bitcoin’i bir ödeme aracı değil altına benzeyen bir varlık olarak düşünmenin daha doğru olacağını söyledi.

Mastercard hangi kripto paralara yer verecek?

Günümüzde kripto para işlemlerini destekleyen birçok ödeme ağı, kullanıcıdan aldığı kripto paraları itibari paraya dönüştürüyor ve işletme sahibinin cüzdanına itibari para yatırıyor. Mastercard ise bu dönüşüm aşamasını ortadan kaldırıp doğrudan kripto para kullanımına olanak sağlamak istiyor.

Mastercard, bu ödeme ağına hangi kripto paraların ekleneceğine belli değerlendirmeler sonucunda karar verecek. Yasal regülasyonları esas alan şirket, “Yüzlerce dijital varlığın, gerekli şartları sağlamadığını” açıkladı. Şirket bunun yanı sıra gizliliği, güvenliği ve stabiliteyi baz alacak.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz