Mr. Exchange ve Tokyo GateWay Borsaları Düzenlemeler Nedeniyle Kapanıyor

Yerel haber kaynağı Nikkei tarafından yapılan habere göre Japonya’daki iki kripto para borsasının operasyonlarını durduracağı belirtildi. Bu durumun, Japonya’nın finansal düzenleyicilerinin kripto para sektörünü şekillendirmeye devam etmesinden kaynaklandığı açıklanan bilgiler arasında yer alıyor.

Mr. Exchange ve Tokyo GateWay adlı iki Japon kripto para borsası müşterilerine para iadesi yaptıktan sonra tüm hizmetlerini durduracaklarını açıkladılar.

Japon kripto para borsalarından biri olan Coincheck‘in Ocak ayında uğradığı hack saldırısı sonucunda 500 milyon dolardan fazla para çalınmıştı. Japonya’daki Finansal Hizmetler Dairesi’nin (FSA) yaşanan olayın ardından ülkedeki kripto para borsalarını daha yakından takip etmeye ve daha sıkı denetlemeye başladığı biliniyor.

FSA’nın giderek attırdığı sıkı denetlemelerinin uygulanmaya başlamasıyla birlikte Japonya’daki bazı borsalar operasyonları durdurma kararı almışlardı.

Japonya, Nisan 2017‘de ülkedeki kripto para borsalarına lisans vermeye başlamıştı. Kapatılacak olan Mr. Exchange ve Tokyo GateWay adlı borsaların da kapatma kararı almadan önce söz konusu lisansı almak için çalıştıkları biliniyordu.

Mr. Exchange, yayınladığı bir gönderide, bu lisansı almak için süren çalışmalarının artık devam etmeyeceğini şu sözlerle ifade etti:

“Her ne kadar üzüntü verici olsa da dijital para sektöründe yaşanan değişimlere uyum sağlamanın çok zor olacağını görüyoruz ve bu yüzden dijital para borsası lisansı almak amacıyla yaptığımız başvurumuzu geri çekiyoruz.”

Tokyo GateWay’in sitesine şu anda erişim sağlanamıyor ve borsadaki bir yetkili tarafından henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Mr. Exchange ve Tokyo GateWay gibi bazı borsalar piyasadan çıkıyor ancak piyasaya yeni borsalar giriş sağlıyor. FSA Nisan 2017’de başlayan lisans sistemi kapsamında şu ana dek 16 yeni borsaya lisans vermiş durumda.

Kaynak: cointelegraph.com