Pantera Capital Bitcoin’in Bu Yıl 20.000 Doları Geçeceğini Öngörüyor

Wall Street haberine göre, kripto para birimlerine odaklanan bir serbest fon olarak bilinen Pantera Capital Management, Nisan ayı bültenlerinde Bitcoin‘in 6.500 dolarlık değerinin bir kripto birimi için düşük olduğunu ve bu yıl içerisinde 20.000 doların üzerine çıkmasının öngörüldüğünü söyledi.

2017 yılının Aralık ayında Pantera Capital’in CEO’su Dan Morehead, Bitcoin’in değerinin yeni zirvelere ulaşmadan önce yüzde 50 kadar düşebileceğini tahmin etmişti. Güncel değerlere bakıldığında, tahminin doğru olduğu öngörülebilir. Bitcoin değeri Şubat ayında 7000 doların altına düştü ve bu da yüzde 65’lik bir düşüşü ifade ediyor.

Bitcoin’in değerinin yükselişte olduğu gözlemleniyor. 12 Nisan tarihinde en büyük yükselişini, yaklaşık yarım saat içerisinde 1.000 dolar değer artışıyla yaşamıştı. Güncel olarak yaklaşık 8.040 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Nisan bülteninde Morehead zamanlama konusunda “nadiren” çok güçlü bir inanca sahip olduğunu belirtti. Kurumsal paranın etkisinin kripto para piyasasını daha fazla kıymetli hale getireceğine inanıyor. Bu haftanın başlarında Rockefeller‘in girişim sermayesi kolu Venrock gibi birkaç Wall Street oyuncusunun da kripto piyasasına adım atmasıyla birlikte bu fikirler desteklenmiş oldu. Venrock’un kripto yatırım şirketi Coinfund ile işbirliği yaptığı biliniyor.

Ayrıca bir Goldman Sachs yetkilisi olan Michael Novogratz, kripto ticaret bankasına katılma kararı aldığı ve Soros Yönetim Fonu’nun kripto ticaretine başlayacağı da bildirildi.

Morehead Bitcoin’in kısa bir süre önce 200 günlük hareketli ortalamanın altına düştüğünü ve bunun nadir bir satın alma sinyali olduğunu ifade etti. Bu düşüncesini “Eğer değeri 20.000 dolar olan bir şeyi 7000 dolara satın alırsanız, muhtemelen iyi bir ticarettir.” sözleriyle dile getirdi.

Morehead kendisinin geçmişte yalnızca dört kez kripto yatırımı önerisi yaptığını belirtti.
Bitcoin’in son fiyat artışındaki nedenlerden biri, 17 Nisan’da ABD’de vergi gününe hazırlık olarak kripto sahiplerinin elden çıkarmaları yavaşlatması olabilir. Bu durum Fundstrat’tan Tom Lee tarafından da kripto piyasasının yeni yıldan beri genel düşüş dönemine ilişkin yapılan bir açıklamada yer alıyordu.

Morehead kripto piyasasının yeni yılın ardında gelen batışıyla ilgili analize katıldığını ifade ederken “piyasadaki satış baskısının bir kısmının istenmeyen vergi pozisyonları olduğunu hayal edebiliyorum” şeklinde bir yorumda bulundu.

Büyük yatırım zengini Tim Draper bu hafta başında yaptığı açıklamada Bitcoin’in 2022 yılına kadar 250.000 dolara ulaşacağını öngördüğünü söylemişti. Draper’ın 2014 yılında, Bitcoin henüz 320 dolar değerindeyken, yapmış olduğu Bitcoin’in 2017 yılında 10.000 doları geçeceği tahmini doğru çıktı.

Kaynak: cointelegraph.com