Rippe (XRP) 2017 Yılının Şampiyonu!

Ripple (ödeme protokolü) yaklaşık bir yıldır önemli kripto paralar arasında yer alıyor. 2017’nin sonuna doğru atağa kalkan Ripple, coinmarketcap.com verilerine göre şu anda Bitcoin’in ardında 2. sırada bulunuyor ve şu an Ripple 3 doları geçmiş bulunuyor! 1 yıl içinde % 36,000 oranında artan Ripple, finansal kurumların aralarındaki transfer maliyeti boşluğunu doldurmayı hedefliyor. Bu nedenle de merkezi olmayan kripto para camiasını ikiye bölmüş durumda. Peki Ripple neden bu kadar önemli? Aşağıdaki resimde Ripple, Bitcoin ve Visa kredi kartlarının işlem maliyetleri var. Veriler 5 Mayıs 2017’den günümüzde değişmiş olsa da genel resim bu şekilde.

Bitcoin’in bu kadar yüksek işlem maliyetlerine sahip olma sebebi, yaşadığı farklı teknolojik problemler. Bitcoin’in yaygınlaşması ve büyümesi için bu sorunlara farklı çözümler üretiliyor. Bunu çözümleri sabırla beklemek yerine, Bitcoin camiasından bir kesim, Roger Ver ve Jihan Wu önderliğinde, eski çatallanmayı (Bcash) desteklemeye karar verdiler.


Sakoshi Nakamato’nun yazdığı orijinal bitcoin makalesinin başında, aşağıdaki ifadenin yer aldığını görebiliyoruz: “Bitcoin: Uçtan Uca Elektronik Para Sistemi”

Anahtar kelime: Uçtan uca. Bitcoin cash, hâlâ merkezî olmayan bir yapıda olsa da, kurumsal Bitcoin madencilerinin merkezîleşme yönündeki etkisi altında. Bu, BCash’teki uçtan uca konseptini ortadan kaldırıyor çünkü madenciler birkaç kişi tarafından kontrol edilmekte. Bu da proof of work ağına %51 lik bir saldırı tehdidini olanaklı kılıyor.

%51’lik saldırıyı önlemenin yolu, tek bir binayı ASIC’lerle doldurup merkezîleşmek yerine hash gücünü bireylere dağıtmaktan geçiyor. BCash merkezî bir yapıya sahip olduğu için bu anlamda bir diğer merkezî blockchain olan Ripple ile karşılaştırılabilir

Bitcoin ve Bitcoin Cash arasındaki farkları öğrendiğimize göre, Ripple’a şimdi Bitcoin Cash’e baktığımız gibi benzer bir pencereden bakabiliriz.

Bir ödeme protokolü olma konusundaki acelesi BCash’in büyümesine muhtemelen ket vuracak, çünkü güvenlik, piyasalar için birinci olmaktan çok ama çok daha önemli. Eylül 2017’deki Equifax veri sızıntısına bakalım. Dünyanın en büyük kredi derecelendirme kuruluşlarından birisi hem de.

İstatistiklere kendiniz de bakabilirsiniz ama 150 milyonun üzerinde müşterinin bilgileri çalındı. Blockchain teknolojisinin kriptografi ile çözmeye çalıştığı da bu. Hackerların tek bir hareketle büyük miktarlarda veriyi çalmalarını engellemek. Lighning Network’ü kurulduğu zaman Bitcoin ekonomisi daha stabil ve diğer blockchain ağlarıyla daha kolay entegre edilebilen, verimli bir hâle gelecek.

Şimdi Ripple’a ve onun merkezî blockchain ağının nasıl Visa ve MasterCard gibi kredi kartı şirketlerinin işlerini toplayabilme ihtimali olduğuna bakalım. Ve tabii bunun Ripple’ın fiyatını nasıl etkileyebileceğine.

Yukarıdaki resimlerden birinde Ripple’ın nasıl çok çok daha düşük işlem maliyetine sahip olduğunu gördük. Bitcoin’in verimli olmayan ağı bile Visa’nın şu anki işlem maliyetlerinden daha ucuzunu sunuyor. Ripple’ın tamamen bu işlerle uğraşan tecrübeli finans ve teknoloji elemanları büyümesinin ardındaki gücü oluşturuyor. Hedefleri Visa gibi kredi kartı şirketleriyle entegre olmak veya onların payına ortak olmak. Her halükârda, bu süreçte Ripple’ın fiyatını takip etmek ilginç olacak!

Yukarıdaki resimde, Visa Inc. Şirketinin bazı sayıları var.
16,600: Şirketin sahip olduğu kurumsal müşteri sayısı
44.0 milyon: Visa kabul eden dükkân
3.1 milyar: Visa kart sayısı.
8.9 trilyon dolar: Toplam işlem hacmi
6.3 trilyon dolar: Ödeme işlemi hacmi
2.6 milyon: ATM sayısı
141.0 milyar: Toplam işlem sayısı
65,000: Saniyedeki işlem sayısı
160: Desteklenen para birimleri sayısı

Her rakamın üzerinde teker teker durup anlatmamıza gerek yok, ama genel olarak Visa’nın piyasada ne kadar büyük bir paya sahip olduğunu görebiliyoruz. Şimdi muhtemel Ripple projeksiyonlarına bakalım.

Coinmarketcap.com’a göre, sirkülasyonda 38,739,144,847 XRP var. Toplam XRP arzı ise 100 milyar ve Ripple şirketi ile bir fon tarafından ihtiyaca göre salınmak üzere tutuluyor.
Ripple’ın bir ödeme protokolü olduğunu hatırlayın.

Ripple Visa’nın market payını alsa
8.9 trilyon dolar/ 38,739,144,847XRP= 229.742 $/XRP
Kaldı ki, piyasada sadece Visa yok. MasterCard’ın da piyasa payını alsa daha yukarılara da gidebilir.

Bunun yanı sıra, toplam sermaye piyasalarının büyüklüğünün 71 trilyon dolar olduğu da aklınızda bulunsun. https://www.pwc.com/gx/en/asset-management/publications/pdfs/pwc-asset-management-2020-a-brave-new-world-final.pdf

2020’ye kadar da 101 trilyon dolara büyüyeceği öngörülüyor. Buradan akabilecek parayı da düşündüğünüzde, sadece kredi kartları devede kulak kalıyor.

71 trilyon dolarlık sermaye piyasalarının “%5’lik miktarı 5 farklı para biriminde tutma” kuralına uyduğunu farz edersek, yani her yatırımcı parasının %1 ini Ripple’da tutsa, bu:
71 trilyon / 100 = 710 milyar dolar.

710,000,000,000 / 38,739,144,847 = 18.33 $/XRP
Bu rakam 2020’de öngörüldüğü gibi 101 trilyon olsa, aynı hesaplama XRP fiyatında tam 26.07 dolarlık bir atış öngörüyor!

Tabii bundan çok daha cesur bazı diğer senaryolar da var, ama hiçbiri gelecekte ne olacağına dair geçerli bir kural olarak alınmamalıdır. Fakat bu yazıda anlattığımız muhtemel kuvvetler Ripple’ın fiyatını yakın vadede etkileyecek unsurlar olacaktır. Biz bu makaleyi yazarken Ripple 3 doları geçmiş bulunuyor!

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz