Ripple’a Değer Kaybettiren Milyar Dolarlık Dava

Geçtiğimiz haftalarda rekor yükseliş ve ardından gelen rekor düşüş ile dikkatleri üzerine çeken Ripple, şuan önemli bir dava sürecine hazırlanıyor. Fortune tarafından 12 milyar doları bulacağı söylenen bu dava aynı zamanda Ripple’ın feci düşüşündeki sebep olarak gösteriliyor.

Chris Larsen ve David Rutter arasındaki anlaşma

Ripple’ın bankalarla olan anlaşmalarının popüler olmadığı tarihlerde yapılan bir anlaşmada eski Ripple CEO’su Chris Larsen ve R3’ün CEO’su David Rutter imza attı. Şartları gereği 2 yılı kapsayacak bu anlaşmanın ana maddesi R3’ün Ripple’a sağlayacağı güçtü. Sağlanacak bu güç karşılığında 5 milyar adet Ripple, R3’e verilecekti.

R3 nedir?

Finans odaklı şirket ve girişimlere, blockchain teknolojisi destekli çözümler ve destekler sunan bir şirket olan R3, günümüzde 60 farklı finansal kuruma destek ve altyapı sağlamış güçlü bir şirket.

Dava 

R3 ve Ripple arasında yapılan anlaşmanın şuan için Ripple tarafından tek taraflı olarak feshedildiği bilgisine ulaşıldı. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse tarafından yapılan açıklamaya göre feshedilme sebebi, R3’ün vermesi gereken desteği vermemiş olması ve Ripple’ın bankalar ile yapılan anlaşmalarına yardımcı olmaması gösteriliyor.

Anlaşmayı feshetmekle kalmayan Ripple, şuan 12 milyar doları bulan bir dava açtığını ve mahkeme sürecinin başlayacağını kamuoyuna duyurdu. Şuan için R3’ün, Ripple tarafından iddia edildiği gibi bir suistimalde bulunup bulunmadığı bilinmezken bir çok piyasa uzmanı konu hakkında seri açıklamalarda bulunuyor.

Büyük yatırımcıların yakından takip ettiği dava süreci ile ilgili her gelişmenin, Ripple üzerinde doğrudan bir fiyat değişimine sebebiyet vereceği öngörülüyor.

Kaynak: fortune.comwebrazzi.com

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz