Siber Suçla Mücadele İçin Tokyo’da Yeni Bir Bina Açıldı

Yapılan açıklamaya göre, Japonya Polis Departmanı yeni bir “Siber” binası açtı ve kolluk kuvvetleri mensubu 500 kişiyi siber suçlarla mücadele görevine atadı.

Yeni açılan binada altı birimin yer alması planlanıyor. Bu sayede Japon yetkililer, birbirleriyle daha çok temas halinde olmaları sağlanacak.

Japonya’nın siber suçlara bu kadar önem vermeye başlamasının altında yatan sebebin, Japonya merkezli kripto para borsalarından Coincheck’in Ocak ayında yaşadığı 530 milyon dolarlık soygun olduğu biliniyor. Bu olayın yanı sıra, açıklanan verilere göre 2017 yılı genelinde 662.4 milyon yen (6.2 milyon dolar) değerinde kripto paranın ya çalınması ya da dolandırıcılık suçuna araç olması da Japonya’nın bu tür hareketlerinde önemli rol oynuyor.

Coincheck’ten toplamda 530 milyon dolar değerinde NEM tokenı (XEM) çalınmış, NEM Foundation da yaşanan bu olaydan sonra söz konusu tokenlerin takibine başlamıştı. Bu takip sonuç verdiğinde Coincheck borsasından çalınan tokenleri tutan kişi Şubat ayında Tokyo’ya sorguya alındı.

Mart ayının ortalarında, borsadan çalınan paraların yüzde kırkı aklanmış durumdaydı ve çalıntı tokenler Japonya ve Kanada’daki borsalarda işlem görüyordu. Yapılan takip işlemlerinin bir süre sonra sonlandırıldığı biliniyor.

Japon Polisi’nin verilerine göre, 2017 yılının Ocak ve Haziran ayları arasında siber suçlarla ilgili toplamda 69,977 tutanak tutulmuş durumda. Ayrıca NPA tarafından 2017 yılında siber güvenlik ile ilgili yapılan ankette 200 binden fazla sahte alışveriş sitesi açığa çıkarılmıştı. Söz konusu sitelerin “kulağı tırmalayan” bir Japonca ile yazıldıkları söylenmişti.

2017 yılında Japon şirketi siber suçla savaşmak için ortalama 10 milyon dolar harcadığı iddia ediliyor. IBM 2017 raporuna göre Japonya, ortalama organizasyon maliyetlerinde veri ihlallerinden kaynaklanan yüzde 52’lik bir artış kazandı.

Coincheck’e ve çöküş yaşayan Mt Gox’a rağmen dünyadaki Bitcoin ticaretinin neredeyse yarısı yen birimi üzerinden yapıldığı yadsınamaz bir gerçek. Japonya’daki Bitcoin sahibi olan kişilerin sayısı 2 ile 3 milyon arasında değişiyor.

Japonya’daki Finansal Hizmetler Kurumu’nun kripto para borsaları için sunduğu lisans programında şu an 16 borsa yer alıyor.

2018’de hakim olan fazla sıkı düzenleyici ortam, iki Japon kripto borsasının, geçtiğimiz ay FSA teftişleri nedeniyle gönüllü olarak kapanmasına sebep oldu.

Kaynak: cointelegraph.com