Taşıt Kiralamada Devrim: Helbiz ICO

Blockchain teknolojisi hayatımızın her alanında iyiden iyiye ağırlığını hissettirmeye başladı. Özellikle 2018 yılı başından beri projelendirilen ICO’lara baktığımda çok parlak fikirler görüyorum, hemen her alanda çok kısa süre içerisinde blockchain teknolojisi artık yerini alacak. Başarılı projelerden biri de reel olarak çok pratik bir uygulama olacak Helbiz. İncelemelerimi size anlatmaya başlamadan önce bu programın gelecek yıllarda araç kiralama konusunda en önemli uygulamalardan biri olacağını düşünüyorum. Çünkü Helbiz bildiğiniz geleneksel araç kiralama firmalarının yaptığı işten çok farklı bir iş yapıyor.

 

Proje web sayfasına girdiğimde karşıma şöyle bir yazı çıktı. Bugün dünyada 1.2 milyar taşıt bulunuyor ve bu taşıtların kullanım oranı sadece %4. Siz Helbiz uygulaması sayesinde belirlenen bir otoparka kullanmadığınız taşıtlarınızı bırakarak sizin adınıza Helbiz’den kiralama hizmeti alabilirsiniz. Taşıt diyorum çünkü sadece aracınızı kiralamayacak Helbiz. Bisikletinizi, motorsikletinizi, aracınızı, yatınızı, uçağınızı kısacası neyiniz varsa taşıt sınıfında Helbiz bunların kiralanmasına aracı olacak bir platform. Süper bir yerden yakalamışlar bu sektörü gerçekten. Ben nasıl daha önce bunu düşünemedim demekten kendimi alamıyorum projeyi görünce.

Peki sistem nasıl çalışacak biraz da bunu inceleyelim. Hemen bir örnekle sistemi anlatmaya çalışayım. Helbiz mobil uygulamasını indirerek araç ihtiyacınız olduğunda size en yakın nerede, kimin aracı olduğunu ve fiyatı göreceksiniz. Sistem sizi kimlik bilgileriyle güvenli kiralayan olarak tanıdıktan sonra aynı şekilde güvenli kiralayıcıları da bulup sizinde güvenliğinizi sağladıktan sonra size seçenekler sunacak. Yani sistem bu aşamada kiralayan ve kiralayanın güvenliğini de düşünmek zorunda olduğunu da biliyor.

 

Bu işlemden sonra size uygun bir araç buldunuz diyelim, uygulama üzerinden size online bir sözleşme onayı gönderiliyor ve sözleşmeyi kabul ettiğinizde artık aracı kiralama işleminizi gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Onaydan sonra size bir kod gelecek ve ödemenizi yapmanız istenecek, ödemeyi de Helbiz üzerinden yaptıktan sonra artık araç kiralama işlemi tamamlanmış olacak. Bu kadar kolay herşey. Bu uygulamadan sonra artık araç kiralama firmaları çok daha uygun fiyatlarla araç kiralama hizmetleri verecektir diye düşünüyorum çünkü sektörde rakipleri bir hayli artacak. Aracınızın evin önünde yatması yerine Helbiz’le kiralayabilecek aracınız üzerinden bu programla para kazanabileceksiniz.

Şimdi de projenin para birimine geçelim. Yukarıda anlattığım işlemleri gerçekleştirmek için  kullanacağı resmi kripto para birimi HBZ Token olacak. Ethereum tabanlı HBZ ile ilgili detaylı bilgilere aşağıdaki fotoğraftan ulaşabilirsiniz. 1 Milyar adet üretilecek HBZ için Softcap 5000 Ethereum, Hardcap ise 62500 Ethereum olarak belirlenmiş. Çok rahat bu rakamları göreceğini düşünüyorum uygulamanın. Satış tarihleri aşağıda yazıyor fakat projeye yoğun talep var ve kısa süre içerisinde gerekli yatırımı alacağını düşünüyorum.

 

Projenin yol haritasını incelediğimde projenin zaten gerekli çalışmaları yaptığını ve ekibinde gece gündüz çalıştığını gördüm. Detaylı olarak birkaç video izledim uygulamayla ilgili, gerçekten bayıldım projeye. Özellikle lüks araç kiralamalarında yaşanan yüksek fiyatların bu proje sayesinde makul seviyelere ineceğini düşünüyorum. VIP araç kiralama şirketlerinin istediği fahiş fiyatlara Helbiz dur diyecektir.

Proje ekibini incelediğimde Salvatore Palela, Helbiz’in CEO’su. Ekibin diğer üyeleri Saeed Darmaki, Michael Coppola, Michele De Buono, Armando Calvosa, Milos Citakovic, Justin Giuliano, Jonathan Hannestad,Stefano Ciravegna, Giulio Profumo,Elia Fedorovski ve Jelena Stojanac yer alıyor. Helbiz’in web sitesi de çok profesyonel yapılmış, tüm ayrıntılara hassasiyet gösterilmiş. Ekibin çok başarılı PR çalışması yaptığını hakkında çıkan olumlu haberlerle görmüş oldum.

Sonuç olarak bu projenin tutacağını düşünüyorum. ICO incelemesi yapan arkadaşlarımızın bu projeyi incelemelerini öneriyorum. Aşağıdaki linklerden proje ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

HELBİZ RESMİ WEB ADRESİ

Helbiz Bitcointalk Başlığı
Helbiz ICO Twitter Hesabı
Helbiz ICO Facebook Hesabı
Helbiz ICO Telegram Hesabı
Helbiz ICO Medium Blog Hesabı
Helbiz ICO Reddit Hesabı

Bitcointalk Profile: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1548994

Hepinize bol kazançlar diliyorum.

NOT: Yapmış olduğum inceleme ve yorumlar tamamen kendi görüşlerim olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bu konu hakkında sizler ne düşünüyorsunuz. Düşüncelerinizi ve fikirlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Önceki yazım Blockchain ve Kripto Para Borsaları Eğitim Programı: Extra Credit ICO başlıklı yazımı okumak için tıklayın.

Diğer yazılarımızı takip etmek için tıklayın.