Telegram Kendi Kripto Parasını Çıkarıyor

Mobil mesajlaşması uygulaması olan Telegram, kendi bockchain platformunu ve kripto parasını yaratmaya hazırlanıyor. Yeni platform “Açık Ağ” veya “Telgraf Açık Ağı” (TON) olarak adlandırılacak. Yeni ağın, Blockchain teknolojisinin geliştirilmiş bir versiyonuna dayalı olması tahmin ediliyor.

Bu projenin ortaya çıkması eski Telegram çalışanı olan Anton Rozenberg tarafından Facebook üzerinden paylaitığı bir video ile duyurdu ve bu videonun TON projesinin tanıtım videosunu iddaa etti.

Bu proje sayesinde Telegram uygulaması üzerinden para transferi yapabilmek mümkün olabilecek. Anton Rozenberg, “Bu, baskıcı devletlerin, vatandaşlarının parası üzerindeki kontrolünü kısıtlamak için kullanılabilir”

TON’un para birimi “Gram” olarak adlandırılması bekleniyor ve bu platform, diğer popüler mesajlaşma uygulamalarının birçoğuyla entegre bir şekilde çalışabilmesi planlanıyor.

Rusya’nın Mark Zuckerberg’i

Telegram, 2013 yılında Pavel Durov ve kardeşi tarafından yaratıldı. Mobil cihazlar için mesajlaşma uygulaması olan Telegram, mesaj şifreleme yeteneği ve diğer uygulamalara göre daha farklı özelliklere sahip bir uygulama. Bloomberg verilerine göre Telegram, İran internet trafiğinin %40’ını oluşturuyor. Bu da baskıcı rejime sahip topluluklarda Telegram’ın daha çok tercih edildiği gözler önüne seriyor. Telegram’ın şifreleme özelliği olduğu için, yazışmaların okunması ve bulunması pek mümkün olmuyor.

Durov ve kardeşi Rusya’nın en büyük sosyal paylaşım ağı olan VK’yı kurarak; 3 milyar dolarlık bir servete sahip oldular. VK mantık gereği Facebook’a oldukça benziyor. Kardeşler, Rusya hükümetinin istediği kullanıcı bilgilerini vermeyi reddedince, hisselerini Putin’in müttefiklerinden birini satmak zorunda kaldılar.

Durov, VK’nın Rusya hükümeti tarafından sürekli rahatsız edilmesi üzerine yollarını ayırdı ve yaklaşık 300 milyon dolar ve 2 bin Bitcoin aldı. Vatandaş olmak için Karayipler’e yeterince yatırım yaptı. Ancak, zamanının çoğunu Dubai’de geçiriyor.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz