Venezuela Kendi Kripto Parası için Madencileri İşe Alıyor

Venezuela, finansal ablukayı petrol ile desteklediği bir kripto para ile aşmayı planlıyor. Ve şimdi de ülkenin dört bir yanında çalıştırmak için madenciler arıyor.

Yerel gazete El Impulso’ya göre, dijital madencilik kayıtları 21 Ocak’a kadar açık kalacak. Venezule’nın kripto parasına erişmek için kişilerin kayıtlarda bulunması gerekiyor. Aralık ayının başında Venezuela başkanı Nicolas Madura, ülkenin para transferlerinde finansal ablukayı kırmak için petrol, elmas, ve altın reservleriyle desteklenecek bir kripto para çalışmaları başlatacaklarını açıkladığında, şok etkisi yaratmıştı.

Venezuela İletişim Bakanı Jorge Rodríguez, Aralık ayının başında ülkenin kripto parası, 5.3 milyar varil petrol ve 267 milyar dolar finansal enstrümanla desteklenen El Petro’yu çıkarmaya hazırlandıklarını açıklamıştı. Geçen hafta başında, Bakan Maduro Venezuela’nın Orinoco Kuşağı’nda bulunan Ayacucho bloğundaki 5 milyar varillik petrol reservlerinin, kripto parayı destekleyeceğini ifade etti. Maduro’ya göre, 860.800 genç insan, Petro’u kazmak için kayıt olmuş durumda.

El Impulso gazetesi; Venezuela Petro’yu tedarikçilere ödeme yaparak ithalatta yaşanan gecikmelerin de önüne geçmeyi planlıyor. Çünkü bankalar, Amerikan ablukası sıkılaştıkça, incelemeleri uzatarak ödemeleri geciktiriyorlar.” 

Bakan Rodríguez; “Transferler için Petro kullanılmaya başlandığında gecikmeler sona erecek” diyor ve “Dünyadaki diktatoryal finansal merkezlerin bu girişimi engellemeleri imkânsız” diye de ekliyor.

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz