Venezuela Vatandaşları Petro ile Ev veya Mülk Alabilecek

Venezuela vatandaşlarının, yeni ulusal kripto paraları Petro ile evleri ve diğer mülkleri satın alabilecekleri açıklandı. Başkan Nicolás Maduro, Petro ile yapılan emlak anlaşmasının Nisan ayında onaylanacağını duyurdu. Hükumet, petrol destekli kripto ön satışından sağlanan fonları kullanarak 230.000 yeni evin inşasını da finanse ederek gerçekleştirecek.


Petro Ödemesini Kabul Eden Dört Ekonomik Bölge

Venezuela‘daki tüm vatandaşların ve tüzel kişilerin artık web sitesi aracılığıyla ulusal kripto para birimi Petro’yu satın alabildikleri ve kısa süre içerisinde harcayabildikleri biliniyor. Noticia al Día‘dan aktarılan bilgilere göre Nicolás Maduro, petrol destekli kripto para birimi üzerinden gayrimenkul satışına 20 Nisan’dan itibaren izin verecek.

Maduro, yetkililerin Petro’yu dolaşıma sokmak için dört özel ve münhasır ekonomik bölge yaratacağını da açıkladı.Bunlar, Los Roques, Paraguaná, Ureña ve Margarita Adası olarak belirlendi. Buralardaki mal ve hizmetler, devlet tarafından belirlenen bir ölçekte yeni kripto para birimine göre fiyatlandırılacak.

Daha önceki bir haberde, Maduro’nun ülkedeki tüm yatırım bankalarının Petro kullanmasına izin verdiği açıklanmıştı. Bu gelişmenin ardından Maduro, dövizle uğraşan tüm devlet kurumlarının da aynı şeyi yapmalarına dair talimat verdi.

Maduro, Petro ön satışının bir aylık sürede 133 ülkeden 200.000’den fazla sipariş aldığını açıkladı. Yerel televizyonda yaptığı açıklamasında, siparişlerin toplam tutarının 5,25 milyar ABD Doları olarak belirlendiğini söyledi. Ayrıca, Petro’nun artık Rus Rublesi, Çin Yuanı, Türk Lirası ve Euro gibi resmi para birimleri ile Bitcoin, Etherum, NEM gibi kripto para birimleri kullanılarak satın alınabileceğini de sözlerine ekledi.


Üç Milyon Konut, Petro ile İnşa Edilecek

Hafta başında, Şubat ayında ulusal kripto para biriminin sürüme geçmesinden bu yana 82,5 milyon kadar satış gerçekleştiği açıklanmıştı. Caracas’taki sosyalist hükumet, 236 bin yeni evin inşasını finanse etmek için ön satıştan toplanan 735 milyon dolarlık bir tutarı kullanmayı planlıyor.

2011 yılında başlayan “Büyük Konut Misyonu” projesi kapsamında 2019 yılına kadar toplam 3 milyon konutun inşası planlanıyor. Yapılan planlamaya göre inşaatlar, petrol destekli para biriminin satışından sağlanan fonlarla finanse edilecek. Oluşturulacak bir başkanlık kararnamesinin, devlet mülkiyetindeki 14.000 hektarlık araziyi projeye tahsis etmesi öngörülüyor.

Maduro yaptığı açıklamada, Beyaz Saray’ın getirdiği yeni yaptırımların reddedildiğini de tekrarladı. ABD Başkanı Donald Trump‘ın, geçtiğimiz günlerde Amerikan vatandaşlarını ve tüzel kişileri Venezuela kripto paraları ile yapılan işlemlerden alıkoyan bir yürütme kararını imzalamasına “Venezuela, ulusal kripto parasına karşı alınan önlemleri reddediyor.” şeklinde karşılık veren Maduro, bu tarz dış kaynaklı hamlelerin ulusun ekonomisine zarar vermeyi hedeflediğini da sözlerine ekledi.

Venezuela’nın başka bir küresel Blockchain ve kripto para teknoloji etkinliğine de ev sahipliği yapacağı da Maduro tarafından yapılan açıklamaların arasında yer alıyor. Bahsedilen konferans, Nisan ayı ortasında başkent Caracas’ta düzenlenecek.

Kaynak: bitcoin.com