Volvo Blockchain Teknolojisini Kullanmaya Başladı

Dünyanın en büyük otomobil markalarından biri olan Volvo, kendi araçlarını üretirken Blockchain kullanmaya başladı.

Volvo çevreye duyarlı bir proje geliştirmek için Blockchain teknolojisini kullanmaya başladı. Şirket kendi ürettiği elektrikli araçların uygun şartlar altında üretildiğini kanıtlamak için bu teknolojiden yararlanıyor.

ITNews gibi kaynaklar tarafından yapılan haberlere göre Volvo’nun bu yeni projesi sayesinde şirketin otomobil üretimi sırasında çocuk işçi çalıştırmadığını, haksız bir şekilde ham madde kullanmadığını görebiliyoruz.

Nasıl İşliyor?

Volvo tarafından geliştirilen bu yeni Blockchain sistemi özellikle kobalt kullanımını takip etmek için kullanılıyor. Şirketin geliştirdiği bu sistem sayesinde kobalt kullanımıyla ilgili bilgilere erişilebiliyor, bu süreçte herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol edilebiliyor.

Volvo tarafından yapılan bir açıklamaya göre bu sistem şimdiden “Çin’deki bir geri dönüşüm tesisindeki kobaltın Volvo Zhejiang şubesine kadar olan yolculuğunu” takip etmek için kullanıldı.

Konu hakkında yapılan açıklamalara göre Volvo bu sistemi geliştirirken Circulor adlı bir Blockchain şirketiyle işbirliği yaptı. Şirketin ayrıca sistemi geliştirirken Oracle’ın teknolojisini baz aldığı söyleniyor.

Kaynak: koinbulteni

Cevap Ver

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Buraya Giriniz