Wall Street Hisseleri Kripto Piyasasının Aksine Düşüş Yaşıyor

Wall Street Journal haberine göre, Wall Street banka devleri JP Morgan ve Citigroup‘un birinci çeyrekte gösterdikleri güçlü performansa rağmen, hisse fiyatlarında genel olarak bir düşüş hakim olduğu söylenebilir.

Wall Street Journal’da, hisse senedi ticareti gelirlerinin yüzde 26 artarak 2 milyar dolara yükseldiği açıklandı. Ayrıca yüzde 35 net kar artışı görülen JP Morgan ve Citigroup’un öz kaynak gelirleri yüzde 38 artarak 1,1 milyar dolara ulaştı. Ancak Cuma günü kapanışı ile birlikte her iki bankanın da hisse fiyatlarının düştüğü izlendi.

Bloomberg Markets verilerine göre, JP Morgan’ın hisse fiyatı piyasa kapanışında yüzde 2,7 düşüşle 110 dolar seviyesi görüldü.

Citigroup’un hisse fiyatı, yaklaşık yüzde 1,5 oranında düşüş sonucunda 71 dolara geriledi.

Wells Fargo’nun da, ilk çeyrekte yüzde 5’lik bir kar artışıyla 5,9 milyar dolara ulaştığı açıklanan bilgiler arasında. Ayrıca 1 milyar dolarlık bir yasal düzenleme sonrasında sayıların yeniden hesaplanma ihtimali söz konusu. Wells Fargo hisse fiyatı pazarın kapanışına göre yaklaşık yüzde 3 oranında düşüş gösterdi.

Bir başka makalede, söz konusu Wall Street bankalarının hisse fiyatlarının düşmesinin bir nedeninin, yatırımcıların kar elde etmesine yol açan geçen haftaki mini ralli olabileceği belirtildi. JP Morgan CFO’su Marianne Lake yaptığı açıklamada, son vergi reformunun bankalara hisse fiyatlarına yardım edebilecek faydalar getireceğini fakat henüz bunun için erken olduğunu ifade etti.

Geleneksel piyasalar ikinci çeyreğe nispeten daha düşük seviyelerle başladı. Bitcoin ve Ethereum için de en kötü ilk çeyrek dönemlerini geride kalmış oldu. İkinci çeyreğin başında yatırım yönetim şirketi DoubleLine Capital’ın kurucusu, Bitcoin’in risk varlıklarının “kurşun atı” olarak “yeni” borsa göstergesi olduğunu söylemişti.

Kripto piyasaları ikinci çeyrek başlangıcında nispeten güçlü bir büyüme gösterdi. Bitcoin’in fiyatı 12 Nisan’da 30 dakika içinde 1.000 dolardan fazla arttı. Kripto piyasası da, Cuma günü 8 milyar doları aşarak Bitcoin ile birlikte büyümeyi sürdürdü. Ethereum da 500 doları geçti ve yükselişini sürdürdü.

Bitcoin ve Ethereum, güncel olarak yaklaşık yüzde 1 artışla sırasıyla 8.064 dolar ve 505 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Kaynak: cointelegraph.com